خانه / دسته‌بندی نشده / آغاز بررسی تشعشعات هسته ای در چین پس از آزمایش هسته ای کره شمالی

آغاز بررسی تشعشعات هسته ای در چین پس از آزمایش هسته ای کره شمالیبه گزارش ایرنا، کره شمالی می گوید آزمایشی که موجب زمین لرزه مصنوعی به قدرت 5.7 تا 6.3 ریشتر در منطقه شد با موفقیت انجام شده است.
مناطق شمال شرق چین که تکان های این زمین لرزه مصنوعی در آنها احساس شده با کره شمالی مرز مشترک دارد و نهادهای ذی ربط چین در حال ارزیابی سطح رادیو اکتیو در این نقاط هستند.
اداره امنیت هسته ای و وزارت محیط زیست چین با صدور بخشنامه هایی در نقاط مرزی اعلام وضعیت اضطراری کرده و کار ارزیابی را شروع نموده اند.
این وزارتخانه در اطلاعیه روز سه شنبه خود پس از بررسی های اولیه اعلام کرده است که در استان های شمال شرقی نظیر ‘جی لین’ و ‘خه لونگ جیانگ’ که به کره شمالی نزدیک هستند فعلا سطح رادیو اکتیو معمولی است.
در حال حاضر این نگرانی وجود دارد که با تغییرات جوی و وزش باد، میزان رادیو اکتیو حاصله از آزمایش اتمی اخیر کره شمالی در استان های مرزی چین با کره شمالی افزایش یابد.
قدرت بمب اتمی که این کشور در روز یکشنبه منفجر کرد 12 برابر آزمایش چهارم هسته ای این کشور و 6 برابر آزمایشی است که در ماه سپتامبر سال 2016 انجام داد.
در شرایطی که کره جنوبی زمین لرزه مذکور در کره شمالی را پس از آزمایش بمب هیدروژنی، 5.7 ریشتر به ثبت رسانده اداره لرزه نگاری چین آن را 6.3 ریشتر اعلام کرده است.
وزارت خارجه چین پس از انجام این آزمایش با صدور بیانیه ای این کار را تقبیح و محکوم کرد و امروز بار دیگر از کره شمالی خواست پرتاب های موشکی و آزمایش های اتمی را متوقف کند.
شورای امنیت سازمان ملل در حال آمادگی برای صدور قطعنامه ای بر ضد کره شمالی است تا تحریم های بیشتری علیه این کشور در نظر گرفته شود که از سال 2006 میلادی تاکنون 6 آزمایش اتمی انجام داده است.
آساق**231**1904**انتشاردهنده:فرهاد راستیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید