خانه / دسته‌بندی نشده / آغاز بکار بیست و یکمین نشست کمیسیون مرزی ایران و پاکستان

آغاز بکار بیست و یکمین نشست کمیسیون مرزی ایران و پاکستانبه گزارش ایرنا نشست مقدماتی بیست و یکمین کمیسیون مشترک مرزی ایران و پاکستان، بعداز ظهر جمعه 21مهرماه برای نخستین بار در بندر گوادر پاکستان برگزار شد.
این نشست به ریاست میرشکاری معاون امنیتی و انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان به عنوان رئیس هیات ایرانی و ‘اورنگزیب حق ‘ دبیرکل دولتی ایالت بلوچستان به عنوان رئیس هیات پاکستانی برگزار شد.
در این نشست، دو طرف بر گسترش تعامل و همکاری به منظور توافق در خصوص مواردی که بیشتر جنبه اجرایی دارد تاکید کرده و گفتند که نیاز است، تمامی 30 بند مصوباتی که در اجلاس های پیشین مورد توافق قرار گرفته و مورد بازبنیی مجدد قرار گیرد.
با توجه به افزایش رفت و آمد مقامات عالی دو کشور و ملاقات های مسئولان ایران و پاکستان طی یکماه گذشته، این مهم بیانگر آن است که دو کشور برای ارتقای روابط در تمامی زمینه ها به ویژه روابط تجاری اراده قوی دارند.
در نشست مقدماتی بیست و یکمین کمیسیون مشترک مرزی ایران و پاکستان مقرر شد که موضوع دو گذرگاه مرزی ریمدان – مند و پیشین – گبد، رونق بازارچه های مرزی، همکاری دو طرف در زمینه جلوگیری از تردد قاچاقچیان، اشرار و تروریست ها مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
اعضای هیات ایرانی متشکل از دستگاه های اجرایی نظیر استانداری سیستان و بلوچستان، مرزبانی استان، مرزبانی کل از تهران، نمایندگان نیروی انتظامی، پلیس مبارزه با موادمخدر، امور اتباع بیگانه، فرمانداران چابهار و چنارکدر این نشست حضور دارند.
سرکنسول های ایران و پاکستان در شهرهای کویته و زاهدان نیز در این جلاس حضور دارند.
هیات پاکستانی نیز متشکل از مقام عالی دولت ایالتی بلوچستان، فرمانده کل پلیس ایالت، مقامات ارشد مرزبانی، نمایندگانی از ستاد جنوبی ارتش در کویته و فرمانداران چند منطقه مرزی بلوچستان با ایران است.
«محمد رفیعی» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کویته پاکستان نیز در این خصوص گفت: فعالیت گذرگاه های مرزی و راه اندازی گذرگاه مرزی پیشین و ریمدان در مرز سیستان و بلوچستان با پاکستان و بررسی راه های جلوگیری از تردد قاچاقچیان و گروه های تروریستی از دیگر موضوعات این نشست است.
ایران بیش از 900 کیلومتر مرز مشترک با پاکستان در ایالت بلوچستان دارد.
بندر گوادَر در جنوب ایالت بلوچستان پاکستان و بر کرانهٔ دریای عمان واقع شده است.
دولت پاکستان در سال ۲۰۰۷ امتیاز عملیات بندری گوادر را به مدت ۲۵ سال به یک شرکت سنگاپوری واگذار کرد و برای ۴۰ سال آینده آن را یک بندر آزاد بدون مالیات معرفی کرد.
سرمایه‌گذاران چینی نیز در تأسیسات بندری گوادر سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
آساق*274*6125**سیدبهادر حسینی**1663**انتشار دهنده: خسرو حسینیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید