خانه / دسته‌بندی نشده / ائتلاف ملی عراق: بدون عقب نشینی ازهمه پرسی احتمال گفتگو بسیار کم است

ائتلاف ملی عراق: بدون عقب نشینی ازهمه پرسی احتمال گفتگو بسیار کم استوی روز سه شنبه به خبرگزاری فرات نیوز عراق گفت: بدون فاصله گرفتن از حکمرانی یکجانبه و خارج از چارچوب دولت فدرال عراق در منطقه اقلیم کردستان و نیز لغو نتایج همه پرسی و اذعان به اشتباهی که یکپارچگی عراق را تهدید می کند، امکان چنین گفتگویی خیلی کم خواهد بود.
الزیدی دراین راستا همچنین بر ضرورت دادن تعهد از سوی رهبران اقلیم مبنی بر عدم بازگشت دوباره به مساله همه پرسی اشاره کرد و گفت: زیر بار وجود یک دولت در درون دولت عراق نخواهیم رفت.
وی همچنین از برنامه دولت عراق برای تعقیب قضایی مسوولان اقلیم در پرونده فروش نفت اقلیم در بازار سیاه و سرنوشت درآمدهای ناشی از آن خبر داد.
الزیدی افزود: دولت عراق به شکل گام به گام و ابتدا با بستن مرزهای هوایی و زمینی مقابله با این حرکت وحدت شکن را کلید خواهد زد.
درهمین حال حیدرالعبادی نخست وزیر عراق امروز به اقلیم کردستان ۷۲ ساعت مهلت داد تا فرودگاه ها و گذرگاه های مرزی را به بغداد تحویل دهد.
وی همه پرسی را بر خلاف قانون اساسی عراق و قوانین بین المللی خواند و گفت: شهروندان را با تهدید و ارعاب به پای صندوقهای رای برد‌ه‌اند.
حیدرالعبادی تاکید کرد: نتیجه همه پرسی انجام شده در کردستان عراق را قبول نداریم و درباره آن حاضر به گفتگو نیستیم.
با وجود مخالفت های بین المللی ، منطقه ای و دولت مرکزی عراق و مغایرت آشکار با قانون اساسی عراق و قوانین بین المللی، همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق دوشنبه گذشته در مناطقی از شمال عراق ( استان های اربیل، سلیمانیه و دهوک و مناطق مورد نزاع از جمله کرکوک و خانقین) برگزار شد.
خاورم**380**1770انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید