خانه / آموزشی / از 550 اقدام تروریستی در کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای جلوگیری شده است

از 550 اقدام تروریستی در کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای جلوگیری شده استبه گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری ‘ پودروبنو’ ازبکستان ، احد موکاشوف روز چهارشنبه در اجلاس وزیران دادگستری کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در تاشکند افزود: در این مدت از فعالیت جنایی بیش از یک هزار و 500 عضو سازمان های تروریستی بین المللی که اتباع کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای هستند ، جلوگیری شده است .
پنجمین اجلاس وزیران دادگستری کشورهای عضو رسمی و ناظر سازمان همکاری شانگهای با حضور وزیردادگستری جمهوری اسلامی ایران امروز در تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار شد .
به گفته ی این مقام سازمان همکاری شانگهای ؛ بیش از 700 دستگاه انفجاری دست ساز ، 50 تن مواد منفجره ، بیش از شش هزار قبضه سلاح مختلف و بیش از 500 هزار مهمات در نتیجه همکاری کشورهای عضو این سازمان ، کشف و مصادره شده است .
وی خاطر نشان کرد ، همه این سلاح و مهمات نه در مناطق مورد مناقشه در سوریه ، عراق ، افغانستان و پاکستان بلکه در خاک دولت های عضو سازمان همکاری شانگهای مصادره شده است .
احد موکاشوف همچنین یادآور شد ، حساب بانکی بیش از دوهزار نفر مظنون بر تامین مالی تروریسم مسدود شده و نیز به 200 نفر از شهروندان کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای اجازه سفر به خارج از کشور با هدف پیوستن به گروههای تروریستی بین المللی ، داده نشده است .
این مقام سازمان همکاری شانگهای همچنین گفت ، دسترسی به 100 هزار سایت اینترنتی حاوی 900 هزار گزارش و مطالب دارای جنبه تروریستی و افراطی گری نیز در سه سال گذشته و با همکاری کشورهای عضو این سازمان ، محدود شده است .
وی افزود: فعالیت های پیشگیرانه ، عملیاتی و تحقیقاتی نهادهای مربوطه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در مبارزه با تروریسم بدون مشارکت نهادهای قضایی این کشورها نمی توانست نتیجه مطلوبی داشته باشد .
موکاشوف گفت ، رفع شرایط موجود برای ترویج ایدئولوژی افراطی گری در جامعه ، جلب سازمان های تروریستی و اعضای آنها به مسوولیت کیفری حلقه نهایی در زنجیره فعالیت مشترک علیه تروریسم بوده و نقش مهم جهت برقراری امنیت و ثبات در منطقه دارد .
وی افزود: منع شدن فعالیت گروههای تروریستی ، تجزیه طلبی و افراطی گری در خاک کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای از سوی قضات، از جوانب مهم تعامل در مبارزه با تروریسم است .
وی خاطر نشان کرد ، در نتیجه اقدامات نهادهای قضایی در این زمینه ، از فعالیت 105 گروه تروریستی بین المللی جلوگیری شده است .
معاون کمیته اجرایی نهاد منطقه ای مبارزه با تروریسم سازمان همکاری شانگهای افزایش بیش از پیش تعداد گروههای تروریستی مختلف در افغانستان و بخصوص در مناطق شمالی این کشور را نگران کننده و آن را تهدیدی جدی برای امنیت کشورهای عضو این سازمان عنوان کرد .
وی در این ارتباط بر ضرورت گسترش همکاری نهادهای مربوطه کشورهای عضو ، فعالیت مشترک برای مقابله با چالش ها و تهدیدات جدید از سوی گروه های تروریستی بین المللی تاکید کرد .
آساق ** 337**1579**3404** مرضیه فاتحی**انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید