خانه / دسته‌بندی نشده / استاد اقتصاد یونان: ایران در مرکز توجه جهانی قرار دارد

استاد اقتصاد یونان: ایران در مرکز توجه جهانی قرار دارد‘یانیس ووراس’ امروز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا پیرامون شرایط ایران در حال حاضر و در جامعه بین الملل گفت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به عملکرد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و نقش آفرینی در مسایل بین المللی در مرکز توجه جهانی قرار گرفته و چشم انداز اقتصادی خوبی در پیش دارد.
وی با اشاره به سخنان هفته گذشته رئیس جمهوری آمریکا درباره برجام و احتمال کناره گیری دولت آمریکا از آن، تصریح کرد: سیاست های هوشمندانه جمهوری اسلامی ایران وعملکرد بموقع و درست دولتمران این کشور باعث شد که یک سند بین المللی و توافق جهانی با گروه 5+1 بدست آید که مربوط به یک کشور نیست و مضافاً به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز رسیده است. بنابراین آمریکا نمی تواند با آن مخالفت کند و اگر هم اینکار را کند، خود را نزد افکار عمومی بی اعتبار و منزوی خواهد کرد.
ووراس در ادامه با اشاره به عکس العمل کشورهای عضو اتحادیه اروپا و بخصوص کشورهای قدرتمند حاضر در جریان روند مذاکرات برنامه صلح آمیز هسته ای ایران تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با صداقت در این مذاکرات حضور داشت و با طرح و ارایه حقایق در مورد برنامه صلح آمیز هسته ای خود، توانست غرب را به پذیرش حقانیت ایران قانع کند.
این استاد یونانی در ادامه افزود: این امر باعث شد غرب بپذیرد تحریم های خود علیه ایران را که موجب ایجاد مشکلات اقتصادی برای اکثر کشورهای جهان بود لغو کند. بنابراین به نظر نمی رسد که آمریکا بخواهد خود را مقابل جهانیان و بخصوص همپیمانان سنتی اروپایی خود قرار دهد که در صورت انجام چنین کاری اعتبار این کشور نزد همپیمانانش متزلزل خواهد شد.
استاد اقتصاد یونان در ادامه با اشاره به مشکلات اقتصادی کشورهای اروپایی تصریح کرد: کشورهای اروپایی در حالیکه با مشکلات عدیده اقتصادی دست و پنجه نرم می کردند، تحت فشارهای آمریکا و ادعاهای بی اساس اسرائیل (رژیم صهیونیستی) مجبور به همراهی با آمریکا در تحریم ها علیه ایران می شدند که این امر خود یکی از عوامل مهم تشدید بحران مالی در تعدادی از کشورهای اروپایی شد و اکنون دولت های اروپایی و بخصوص کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی خواهند با پیروی از سیاست های غلط و کورکورانه آمریکا در تحریم کشورها و بخصوص در قبال جمهوری اسلامی ایران که نقش سازنده آن در منطقه و جهان برای همه روشن است، بیش از پیش متضرر شوند.
ووراس در ادامه با اشاره به دست آوردهای مهم برجام در روند اقتصادی تعداد زیادی از کشورهای جهان افزود: با حصول توافق جمهوری اسلامی ایران و گروه 5+1 ، برجام راه را برای توسعه روابط کشورهای اروپایی با جمهوری اسلامی ایران هموار کرد و بدین تریتب زمینه توسعه اقتصادی این کشورها از یکسو و جمهوری اسلامی ایران از سوی دیگر فراهم آمد و کشورهای اروپایی نباید هرگز در سیاست های غلط اعمال تحریم های تحمیلی غرب علیه دیگر کشورها شرکت کنند.
وی افزود: سیاست های تحریم و به راه انداختن جنگ های مستقیم و نیابتی غرب در دیگر کشورها، باعث شد که به اقتصاد و امنیت جهانی طی چند دهه گذشته لطمه جبران ناپذیری وارد شود.
این استاد یونانی در ادامه گفت: ایران در زمان شدیدترین تحریم ها با تلاش اندیشمندان و جوانان این کشوربه پیشرفت های بسیار مهمی دست یافت و غرب بخوبی می داند که این کشور مصمم به رشد و توسعه اقتصادی- سیاسی و اجتماعی است. بنابراین بهتر است که غرب در قرن بیست و یکم و با رشد علم با روی آوردن به اعتدالگرایی و عقلانیت برای حل اختلافات و مشکلات بین المللی اقدام کند و می توان برجام را به عنوان الگویی برای حل اختلافات بین المللی که منافع همه را تامین می کند معرفی کرد.
ووراس تصریح کرد: برجام و توافق هسته ای ایران و کشورهایی غربی برای همه مفید است و بدون دلیل نیست که همه کشورهای اروپایی و حتی چین و روسیه و دیگر کشورهای جهان، بر ضرورت حفظ برجام و مخالفت با سخنان و مواضع ‘ دونالد ترامپ’ رئیس جمهور آمریکا اقدام کرده اند.
این استاد یونانی در ادامه این نشست خبری افزود: متاسفانه بعضی وقت ها، تعدادی ازکشورها برای تحمیل خواسته های خود، تحریم اقتصادی را بردیگر کشورها تحمیل می کنند و بدین ترتیب برخلاف مقررات تجارت آزاد جهانی، آن را دستمایه خواسته های سیاسی خود قرار می دهند که غرب طی مدت زیادی این شیوه را علیه ایران به اجرا گذاشته بود ولی سیاست خارجی هوشمندانه ایران و صبر و همراهی ملت ایران با دولت این کشور، باعث شد که ضمن بدست آوردن خواسته های به حق خود، زمینه لغو تحریم ها را فراهم آورند.
ووراس گفت: اصرار دولتمردان جمهوری اسلامی ایران و برخورداری از حمایت ملت ایران مبنی بر اینکه برنامه هسته ای این کشور صلح آمیز و در چارچوب قوانین بین المللی است، غرب را مجبور به پذیرش حقانیت و صداقت ایران و ایرانیان کرد تا نسبت به لغو تحریم های خود تصمیم درستی اتخاذ نمایند.
این استاد یونانی همچنین با تاکید بر نقش مهم و اساسی ایران در حل اختلافات منطقه ای و حتی جهانی و عزم جدی در مبارزه با پدیده شوم تروریسم افزود: غرب بالاخره به این نتیجه رسید که ایران نه تنها از تروریسم حمایت نمی کند، بلکه بر خلاف همپیمانانش که حامیان گروه های تروریستی در منطقه و جهان هستند، با این پدیده شوم بر اساس فرهنگ و اعتقادات خود مبارزه جدی و اساسی می کند و در حال حاضر غرب به ایران قدرتمند و نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران بیش از هر زمانی نیازمند است.
وی درادامه گفت: فرصت بسیار خوبی برای توسعه روابط اقتصادی با ایران پس از برجام فراهم آمده و اروپا برای حل بخشی از مشکلات اقتصادی خود دست بسوی ایران دراز کرده است و من توصیه می کنم که دولت یونان فرصت استثنایی برای توسعه روابط اقتصادی خود با ایران را در دوران پسا برجام از دست ندهد.
اروپام**462**
ناشر: فریبا مدنیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید