خانه / آموزشی / استقبال ترزا می از تصمیم ریاض برای بازگشایی بندرحدیده در تماس تلفنی با ملک سلمان

استقبال ترزا می از تصمیم ریاض برای بازگشایی بندرحدیده در تماس تلفنی با ملک سلمانبه گزارش ایرنا به نقل از تارنمای دفتر نخست‌ وزیری انگلیس، «ترزا می» همچنین از ورود نیروهای امداد رسان انگلیسی به یمن برای کمک‌رسانی به مردم این کشور و سرعت بخشی به توزیع کمک های بشردوستانه استقبال کرد.
در این گفت‌ وگوی تلفنی، نخست‌وزیر انگلیس حمله موشکی روز گذشته (سه شنبه ) به ریاض را به‌شدت محکوم کرد و پایبندی انگلیس به تأمین امنیت عربستان سعودی را مورد تأکید قرارداد.
وی همچنین اظهار کرد که در سال آینده میلادی پذیرای سفر ولیعهد عربستان به کشورش خواهد بود.
پیش ‌از این «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه انگلیس نیز با انتشار یادداشتی در توییتر خود از بازگشایی و ورود کمک‌های بشردوستانه به بندر الحدیده در یمن استقبال کرده بود.
وی در این پیام بابیان این که مدت‌هاست منتظر چنین رویدادی بوده افزود: امیدوارم که این اقدام سرآغاز تسکین مصائب مردم یمن شده و کالاهایی را که آن‌ها به‌شدت نیازدارند تأمین کند.
بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) «یان ایگلاند» دبیر کل سازمان شورای پناهندگان نروژ اعلام کرد که نخستین محموله مواد غذایی و سوخت به بندرهای حدیده و صلیف در یمن رسید.
یان ایگلاند به رویترز گفت: با ورود سه کشتی به بندر حدیده و یک کشتی به بندر صلیف که به ترتیب حامل 87 هزار تُن و 38 هزار تُن مواد غذایی است، بارقه‌های امید به یمن بازگشت.
وی افزود: حدود هفت کشتی دیگر که حامل 177 هزار تُن مواد غذایی است در انتظار ورود به بندر حدیده است.
دبیر کل سازمان شورای پناهندگان نروژ در خصوص مواد سوختی نیز گفت: سه کشتی دیگر نیز که حامل 52 هزار تُن مواد سوختی است در انتظار ورود به بندر حدیده است.
یان ایگلاند گفت: این نخستین محموله کمک بشردوستانه است که پس از موافقت ائتلاف به سرکردگی عربستان به یمن ارسال می‌شود.
مقامات انگلیسی نیز پیش‌ از این به‌شدت نسبت به فجایع انسانی در یمن ابراز نگرانی کرده و خواستار پایان محاصره این کشور از سوی عربستان شده بودند.
پنی موردانت وزیر توسعه بین‌الملل انگلیس در جریان سفر اخیرش به جیبوتی، جایی که محموله کمک‌های بشردوستانه انگلیس نگهداری و به یمن ارسال می‌شود هشدار داد که ادامه ‌محاصره یمن به رابطه لندن – ریاض آسیب می‌زند.
وی افزود: دولت انگلیس انتظار دارد تا عربستان ظرف مدت کوتاهی به خواست کشورش پاسخ دهد و اگر برخلاف این انتظار رفتار کند، لندن در مواضع خود با ریاض تجدیدنظر خواهد کرد.
موردانت متعاقباً روز یکشنبه جیبوتی را به مقصد عربستان ترک و در آنجا با شماری از مقامات سعودی ازجمله عادل الجبیر وزیر امور خارجه این کشور، دیدار و گفت‌وگو کرد.
به نوشته دیلی تلگراف؛ خانم موردانت در ملاقات‌های خود بر لزوم بازگشایی تمام گذرگاه‌های یمن برای ورود کمک‌های بشردوستانه به این کشور تأکید کرده است.
ترزا می نخست وزیر انگلیس نیز اواخر ماه گذشته میلادی به ریاض سفر کرد و در آنجا طی دیدار با مقامات سعودی بر لزوم ورود کمک‌های بشردوستانه به یمن تأکید کرده بود.
محاصره زمینی، هوایی و دریایی یمن موجب بروز موانعی در مسیر کمک رسانی به مردم این کشور شده است.
عربستان به همراه چند کشور دیگر تحت عنوان نیروهای ائتلاف از ششم فروردین سال 94 با هدف بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی و محاصره زمینی،دریایی و هوایی به این کشورکرده اند.
این تجاوز نظامی تاکنون نتیجه ای جز کشتار ده ها هزار یمنی و زخمی شدن ده ها هزار تن دیگر و همچنین آواره شدن میلیون ها یمنی و ویرانی زیرساخت های این کشور نداشته است.
اروپام ** هـ ن *شبس*1488 *انتشار دهنده: بهمن بامداد**انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید