خانه / آموزشی / اسقف اعظم انگلیس خواستار موضع‌گیری صریح ترامپ علیه نژادپرستی شد

اسقف اعظم انگلیس خواستار موضع‌گیری صریح ترامپ علیه نژادپرستی شدبه گزارش شامگاه چهارشنبه ایرنا، در بیانیه جاستین ولبی آمده است: نگران‌کننده است که رئیس‌جمهوری آمریکا، تصمیم گرفته صدای یک گروه افراطی دست راستی را تقویت کند. گروه اول بریتانیا تلاش می‌کند تا در میان جوامع شکاف و در بین اقلیت های قومی، به‌ویژه دوستان مسلمان ما ترس بیاندازد.
این بیانیه می‌افزاید: گروه «اول بریتانیا» ارزش‌های ما را مبنی بر سازش و یکپارچگی را برنمی‌تابد. خداوند از ما مسیحیان می‌خواهد تا به همسایگان خود عشق بورزیم و برای تمامی افراد جامعه طلب کامیابی و موفقیت کنیم.
بیانیه یادشده افزود: من در کنار سایر گروه‌های دینی و دیگران از دونالد ترامپ می‌خواهم تا نه‌تنها این پیام‌های توییتری را حذف کند بلکه مخالفت روشن خود را با نژادپرستی و تنفر به هر شکلی اعلام کند.
اقدام جنجالی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در بازنشر ویدئوهای ضداسلامی که توسط نایب رئیس یک حزب راست افراطی انگلیسی منتشر شده بود، واکنش‌های تندی را از جانب نمایندگان مجلس عوام و دفتر نخست وزیری انگلیس به همراه داشت.
«جیدا فرانسن» از حزب ضدمهاجرت «اول انگلیس» روز چهارشنبه ویدئوهایی از ضرب و شتم چند جوان و شکستن یک مجسمه مسیحی را در توئیتر منتشر و تلاش کرده بود این اقدامات را به مسلمانان نسبت دهد. ترامپ هم ساعتی بعد این ویدئوها‌ را در صفحه خود در توئیتر بازنشر داد.
«جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر انگلیس از جمله نخستین مقام‌هایی بود که به این موضوع واکنش نان داد. وی در یک پست توئیتری نوشت: امیدوارم دولت ما بازنشر مطالب راست افراطی توسط دونالد ترامپ را محکوم کند.
کوربین ادامه داد: این مطالب مشمئز کننده، خطرناک و تهدیدی برای جامعه ما هستند.
دفتر نخست وزیری انگلیس هم ساعتی بعد به این مسئله واکنش نشان داد.
یک سخنگوی «ترزا می» نخست وزیر این کشور با صدور یک بیانیه، بازنشر ویدئوهای ضد اسلامی را اقدامی «اشتباه» برای یک رئیس جمهوری آمریکا دانست.
وی در این رابطه افزود: حزب «اول انگلیس» قصد ایجاد نفاق از طریق انتشار روایت‌های تنفرآمیز را دارد که می‌تواند به پراکنده شدن شایعات و تشدید تنش‌ها منجر شود.
سخنگو ادامه داد: مردم انگلیس عقاید متعصبانه راست افراطی را که خلاف ارزش‌های کشور است، رد می‌کنند.
با وجود همه انتقاد‌ها، بازنشر این ویدئوها توسط رئیس جمهوری آمریکا با استقبال گروه‌های تندرو مواجه شده است.
«دیوید دوک» از جمله رهبران پیشین گروه «کو کلاکس کلان» این اقدام ترامپ را ستود و در صفحه توئیتر خود نوشت: برای همین است که ما عاشق ترامپ هستیم!
جیدا فرانسن هم که نسخه اصلی این ویدئوها را منتشر کرده بود، از این اقدام رئیس جمهوری آمریکا علیه مسلمانان ابراز خرسندی کرد و به رویترز گفت: هیچ خبرنگار چپ‌گرای حقیری در انگلیس نمی‌تواند به ترامپ بگوید که پیام‌ها را بازنشر ندهد.
این فعال سیاسی انگلیس بارها به سبب استفاده از ادبیات ضداسلامی در دادگاه محکوم و جریمه شده است. آخرین مورد آن به ابتدای ماه جاری میلادی برمی‌گردد که وی به یک زن مسلمان به علت بکارگیری حجاب توهین کرده بود.
دونالد ترامپ خود بارها مواضعی ضداسلامی اتخاذ کرده است. وی در جریان رقابت‌های انتخاباتی وعده داده بود که مانع ورود مسلمانان به خاک آمریکا شود؛ وعده‌ای که با صدور چند فرمان اجرایی تا حد زیادی تحقق یافت.
گروه «اول بریتانیا» از مظنونان اصلی دست داشتن در قتل خانم ‘جو کاکس’ سیاستمدار انگلیسی و نماینده پارلمانی حزب کارگر به شمار می‌رود.
اروپام ** هـ ن *شبس*1488 *انتشار دهنده: بهمن بامداد**انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید