خانه / آموزشی / اعضای کابینه ماهاتیر محمد سوگند خوردند

اعضای کابینه ماهاتیر محمد سوگند خوردندبه گزارش ایرنا، ماهاتیر محمد که ائتلاف تحت رهبری اش ( ائتلاف امید) 12 روز پیش در چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی پیروز شد ، پیشتر در مقابل پادشاه این کشور به عنوان نخست وزیر جدید سوگند یاد کرده بود.
وی پس از رایزنی و گفت وگو با احزاب تحت ائتلاف امید، روز شنبه هفته جاری تعدادی از اعضای دولت جدید خود را معرفی کرد.
در مراسم امروز، «عزیزه اسماعیل» معاون نخست وزیر و وزیر «زنان و خانواده»، «عزمین علی» وزیر«امور اقتصاد» ،«زوریدا قمروالداس» وزیر «مسکن و فرماندهی محلی» ،لیم گوان انگ» وزیر «دارایی»، «آنتونی گوک» وزیر راه، «گوبینگ سین دئو» وزیر ارتباطات و چندرسانه‌ای و «کولاسگاران موروگسون» وزیر منابع انسانی از جمله اعضای کابینه بودند که در حضور پادشاه سوگند یاد کردند.
«محی الدین یاسین» وزیر کشور، «ماسلی مالک» وزیر آموزش ،«رینا هارون» وزیر توسعه مناطق روستایی،’محمد سابو’ وزیر دفاع، «صلاح الدین عیوب» وزیر صنعت کشاورزی و در نهایت «ذوالکفلی احمد» به عنوان وزیر بهداشت نیز ادای سوگند کردند.
پیشتر اعلام شده بود کابینه جدید 10 نفره خواهد بود و دولت جدید مالزی وزارت خانه های زیادی نخواهد داشت، اما اکنون 13 نفر وزیر و معاون در این کابینه که هنوز تکمیل نشده ، جای گرفتند.
تاکنون در مورد اینکه کابینه جدید مالزی درنهایت چند عضو خواهد داشت اظهار نظر رسمی نشده اما برخی گزارش های رسانه ای حاکی از آن است که احتمال دارد نخست وزیر جدید کابینه اش کوچک‌تر از دولت‌های قبلی باشد.
انتظار می رود ماهاتیر محمد در روزهای آتی سرنوشت وزارت خانه های مهم دیگر دولت جدید مانند وزارت امور خارجه را نیز مشخص کند.
پیشتر احزاب و گروههای سیاسی خواسته بودند تا نخست وزیر جدید از زنان در جایگاه وزارت بیش از دولت های گذشته استفاده کند . این احزاب درخواست حضور 5 تا 6 تا زن به عنوان وزیر در وزارت خانه های مختلف مالزی را دارند که حدود 30 درصد از کل وزات خانه های این دولت را تشکیل می دهد.
آساق **241**1599انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید