خانه / آموزشی / الجزایر و ترکیه هفت توافقنامه همکاری امضا کردند

الجزایر و ترکیه هفت توافقنامه همکاری امضا کردندبه گزارش ایرنا، این توافقنامه ها با حضور «احمد اویحیی » نخست وزیر الجزایر، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و شماری از وزیران دو کشور به امضا رسید.
خبرگزاری الجزایر اعلام کرد نخستین توافقنامه در مورد همکاری های دانشگاهی میان دو کشور بود که دانشگاه «سطیف »الجزایر آن را با موسسه «یونوس ایرمی» برای گسترش زبان ترکیه در الجزایر به امضا رساند.
توافقنامه دوم در مورد یادداشت تفاهم همکاری بین شرکت نفت الجزایر (سوناطراک) و شرکت نفتی «بوتاس» ترکیه بود.
توافقنامه سوم امضا شده میان دو کشور نیز در مورد نفت و مشتقات نفتی بود که شرکت سوناطراک الجزایر آن را با دو شرکت ترکیه ای «رونیسونس » و « بیگان» به امضا رساند.
در خصوص همکاری های دو کشور در بخش گردشگری نیز «حسان مرموری » وزیر گردشگری الجزایر یک توافقنامه همکاری با «نعمان کورتولموس » همتای ترکیه ای خود امضا کرد.همچنین پروتکل همکاری در خصوص ارزیابی میراث فرهنگی مشترک میان دو کشور به امضا رسید.
توافقنامه ششم در زمینه کشاورزی بود که وزیران کشاوزی دو طرف آن را به امضا رساندند.
همچنین وزیر خارجه الجزایر و وزیر خارجه ترکیه یادداشت تفاهم همکاری میان موسسه دیپلماتیک روابط بین الملل الجزایر و دانشکده دیپلماسی وزارت خارجه ترکیه به امضا رساندند.
رئیس جمهوری ترکیه دوشنبه شب در دیداری سه روزه و بنا بر دعوت عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهوری الجزایر وارد الجزیره شد.
اردوغان در چارچوب سفر منطقه ای خود به چند کشور افریقایی، تا روز چهارشنبه در الجزایر خواهند ماند و دیدارهایی با مقام های عالی رتبه این کشور و از جمله عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهوری الجزایر و احمد اویحیی نخست وزیر این کشور خواهد داشت.
رسانه های الجزایری اهداف این سفر را بیشتر اقتصادی دانسته اند.
این دومین دیدار رجب طیب اردوغان از الجزایر به عنوان رئیس جمهوری ترکیه است؛ او ماه نوامبر سال 2014 میلادی یعنی حدود چهار سال پیش نیز از الجزایر دیدار کرده بود اردوغان در سال 2006میلادی نیز که نخست وزیر ترکیه بود، دیداری از الجزایر داشت و طی آن دو کشور پیمان دوستی امضا کردند.
این دیدار قرار بود در ماه ژوئن (خرداد /تیر) گذشته انجام شود اما به دلایلی به تعویق افتاد.
رئیس جمهوری ترکیه پس از دیدار از الجزایر، از موریتانی ،سنگال ومالی نیز دیدار خواهد کرد.
خاورم **2041**انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید