خانه / آموزشی / الجزایر و موریتانی در مورد ایجاد یک گذرگاه مرزی میان دو کشور به توافق رسیدند

الجزایر و موریتانی در مورد ایجاد یک گذرگاه مرزی میان دو کشور به توافق رسیدندبه گزارش روز پنجشنبه ایرنا و به نقل ازخبرگزاری رسمی موریتانی ، «أحمدو ولد عبد الله» وزیر کشور موریتانی پس از امضای توافقنامه در خصوص ایجاد گذرگاه مرزی ، با اشاره به مشترکات موجود میان مردم دو کشور گفت:ایجاد این گذرگاه زمینی، نقش زیادی در تقویت همکاری های امنیتی ،مبارزه با مهاجرت غیر قانونی و جرایم سازمان یافته و همچنین نقش زیادی در تقویت تبادلات تجاری میان دو کشور خواهد داشت.
وی افزود: این توافقنامه ،حاصل سلسله دیدارها و مذاکرات کارشناسان دو کشور است که از سال 2016 آغاز شده بود.
ولد عبدالله افزود: این گذرگاه به نفع هر دو کشور خواهد بود و باعث افزایش تبادلات تجاری ،تسهیل رفت و آمد شهروندان الجزایر و موریتانی و رونق اقتصاد دو کشور خواهد شد و در مبارزه با جرایم سازمان یافته و ایجاد امنیت در نقاط مرزی سهم زیادی خواهد داشت.
نورالدین بدوی وزیر کشور الجزایر نیز تاکید کرد که این اقدام در پاسخ به خواسته ساکنان منطقه صورت گرفته و برای هر دو کشور سود دارد .
از سوی دیگر خبرگزاری رسمی الجزایر نیز در این خصوص نوشت:ایجاد این گذرگاه باعث رونق بازار جنوب غرب الجزایر و ایجاد بازاری برای محصولات هر دو کشور می شود.
بر اساس این توافقنامه، هر دو کشور مرکزی جداگانه در 400 تا 800 متری خط مرزی ایجاد می کنند و در آن مرکز، اقدامات قانونی در خصوص ایجاد امنیت ، جابجایی افراد، نقل و انتقال کالا و عبور وسائل نقلیه را انجام می دهند.
این نخستین گذرگاه مرزی میان الجزایر و موریتانی از زمان استقلال دو کشور خواهد بود
هیچ یک از مقام های دو کشور هنوز زمان آغاز به کار این گذرگاه مرزی را اعلام نکرده اند .
الجزایر و موریتانی بیش از 460 کیلومتر مرز مشترک زمینی دارند .
موریتانی چند ماه پیش این منطقه بیابانی را که به عنوان پناهگاه قاچاقچیان و محل تحرک گروه های مسلح شناخته می شود، منطقه بسته نظامی اعلام کرده بود.
خاورم **3404**خبرنگار: سید شاهپور حسینی**انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید