خانه / آموزشی / تحلیل کارشناسان سیاسی ترکیه درباره مخاطبان حزب ‘نیک’ در شبکه تلویزیونی سی.ان.ان تورک

تحلیل کارشناسان سیاسی ترکیه درباره مخاطبان حزب ‘نیک’ در شبکه تلویزیونی سی.ان.ان تورکبه گزارش روز پنجشنبه ایرنا، کمال اوزتورک روزنامه نگار و نویسنده مقاله در روزنامه ینی شفق به عنوان یکی از میهمانان میزگرد سیاسی سی.ان.ان تورک در این میزگرد گفت: در جامعه سیاسی امروز ترکیه نیاز به یک دیدگاه جدید، یک حزب جدید، یک فکر و اندیشه سیاسی جدید به طور جدی حس می شود که براساس نتایج بسیاری از نظرسنجی ها، مخاطبین ظهور یک دیدگاه سیاسی جدید شهروندانی هستند که سال ها در انتخابات شرکت نکردند و یا از حزب مشخصی حمایت نمی کنند.
وی اضافه کرد: افزایش میزان آرای خاکستری و جمعیت شهروندانی که دیگر در انتخابات شرکت نمی کنند، ناشی از فقدان یک حزب محبوب جهت تامین خواسته های این قشر از جامعه ترکیه است زیرا سال ها به حزب جمهوری خواه خلق یا حزب حرکت ملی و یا حزب دموکراتیک خلق ها رای داده اند ولی پاسخ مناسبی دریافت نکرده اند.
این روزنامه نگار تاکید کرد: امروز همچنین بسیاری از حامیان حزب عدالت و توسعه از نحوه اداره کشور رضایت ندارند و پیش بینی می شود آرای خاکستری جامعه ترکیه روز به روز افزایش یابد.
وی اضافه کرد: پیش بینی درباره موفقیت یا شکست حزب نیک به رهبری مرال آکشنر در جذب آرای خاکستری زمانی میسر است که این حزب به صحنه بیاید و سیاست های خود را در زمینه اقتصاد، چگونگی دخالت در بحران سوریه، ارتباطات بین المللی، وضعیت اقامت مهاجران سوری در ترکیه و نحوه اجرای برنامه های خود به طور شفاف اعلام کند.
دکتر یونس امره نویسنده و استاد دانشگاه فرهنگ استانبول نیز از دیگر میهمانان این برنامه زنده تلویزیونی اظهار کرد: بخشی از آرای حزب نیک از طرف حامیان حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی خواهد بود.
وی افزود: نارضایتی در درون حزب عدالت و توسعه رو به گسترش است و این ناراضی ها برای انتخاب حزب جدید به سوی احزاب جمهوری خواه خلق، دموکراتیک خلق ها و یا حزب حرکت ملی نخواهند رفت زیرا مزیتی را در این احزاب نسبت به حزب حاکم ترکیه نمی بینند.
امره تاکید کرد: اکثریت حامیان حزب حرکت ملی به دلیل تعصبات اجدادشان نسبت به این حزب، مجبور به ادامه همراهی می شوند.
پروفسور آیدین آتیجی مشاور ارشد کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه نیز در این میزگرد سیاسی بیان کرد: اظهارات دولت باغچه لی مبنی بر بالا بودن حد نصاب کسب 10 درصدی آرای انتخابات برای ورود احزاب به مجلس، ناشی از آگاهی وی نسبت به ریزش آرای حزب متبوع خود است زیرا همراهی وی با حزب حاکم ترکیه سبب کاهش شدید محبوبیت این حزب در میان حامیانش شد به طوری که امروز اکثریت حامیان سابق حزب حرکت ملی به سوی حزب نیک با رهبری مرال آکشنر رفته اند که این خطری برای ادامه حیات سیاسی دولت باغچه لی تلقی می شود.
وی تاکید کرد: تصویب قانون حد نصاب 10 درصدی در زمان حاکمیت و اقتدار همین حزب حرکت ملی برای حذف کردها از صحنه سیاسی ترکیه صورت گرفته است.
به گزارش ایرنا، با تغییرات ایجاد شده در قانون اساسی ترکیه در پی همه پرسی قانون اساسی که اوایل بهار امسال به تایید مردم ترکیه رسید، راه برای حضور خانم آکشنر در رقابت انتخابات ریاست جمهوری 2019 ترکیه باز شده است.
این بانوی سیاست مدار ترکیه که 60 سال سن دارد و طی دو دهه اخیر در عرصه سیاسی ترکیه حضور داشته، در همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه نیز به عنوان مخالف برگزاری این همه پرسی و جزو رهبران کمپین رای ‘نه’ بوده و نقش جدی و پر رنگی در این رویداد سیاسی داشت.
وی حال که نتوانسته تغییری در اراده حزب حاکم عدالت و توسعه در تغییرات قانون اساسی ایجاد کند، با برداشتن گامی مهم می خواهد رئیس جمهوری شده و به قول خود، حاکمیت را در ترکیه بر مدارعقلانیت برگرداند.
مرال آکشنر ماه گذشته نامه تاسیس حزب جدید با نام ‘حزب نیک’ و با شعار ‘ترکیه خوب خواهد شد’ را به همراه لیست 200 نفره افراد موسس حزب به وزارت کشور ترکیه تحویل داد.
https://www.cnnturk.com/video/tv-cnn-turk/programlar/turkiyenin-gundemi/ozturk-iyi-partiye-olan-ilgi-caresizlikten
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخریانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید