خانه / آموزشی / تحول در شبه جزیره، کره شمالی در مسیر صلح

تحول در شبه جزیره، کره شمالی در مسیر صلحبه گزارش ایرنا، دو کره هفته گذشته سرانجام توانستند بعد از 11 سال بحران و مناقشه، اجلاس سران را برگزار و یک بیانیه مهم مشترک امضا کنند بیانیه ای که در صورت تحقق، به صلح دائمی در شبه جزیره خواهد انجامید.
اینکه دو کشور «به کلیه اقدامات خصمانه پایان داده و در مناطق ساحلی و غیرساحلی نیز از هر اقدام نظامی خطرناک خودداری ورزند» و «علیه یکدیگر وارد عمل نشوند» از جمله مفاد مهم این بیانیه است.
توافق مهم دیگر دو کشور این بوده است که در ماه جاری میلادی یک نشست بلند پایه در سطح ژنرال های ارتش دو کشور برگزار کنند که می تواند دستمایه ای برای مقابله با رزمایش های مشترک آمریکا و کره جنوبی در آینده باشد.
اگر قرار باشد توافقنامه دایمی صلح میان دو کره امضا شود آن زمان ضرورتی ندارد که این دو کشور همچنان رزمایش های بزرگ سالانه را در شبه جزیره کره انجام دهند.
این کشور در یک هفته گذشته و در ادامه تحرکات دیپلماتیک خود، اقدامات قابل توجهی انجام داده است که سفر وزیر خارجه چین به کره شمالی، انتقال زندانیان آمریکایی به هتل، تعهد بر تعطیلی سایت هسته ای پیونگ ری و یکی کردن ساعت این کشور با همسایه جنوبی از جمله این فعالیت ها است.

** سفر وزیر خارجه چین به کره شمالی
در تحول مهم دیگری در مناسبات شبه جزیره کره، ‘وانگ یی’ وزیر خارجه چین به کره شمالی سفر کرد و با رهبر و وزیر خارجه این کشور درباره مسایل مهم منطقه و برقراری صلح دایمی گفت و گو کرد.
وزارت خارجه چین هم پشت بند این سفر بیانیه ای منتشر کرد و اعلام نمود که چین همچنان بر این مهم تاکید می ورزد که در کنار اصرار بر خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره، باید معاهده صلح نیز امضا شود.
از دیدگاه چین اگر رژیم دایمی صلح با خلع سلاح هسته ای همزمان شود از امنیت و ثبات منطقه حراست خواهد شد و در همین حال لازم است که نشست هایی در این باره بین چین و طرف های ذی ربط برگزار شود.
یکی از مهمترین برنامه های آتی کره شمالی در سه تا چهار هفته دیگر دیدار ‘کیم جونگ اون’ رهبر کره شمالی با ‘دونالد ترامپ’ رییس جمهور آمریکاست که اکنون در صدر اخبار جهان قرار دارد و احتمالا دیدار در منطقه مرزی دو کره و در روستای صلح و یا کشور سنگاپور برگزار خواهد شد.
در همین حال گزارش های دریافتی وجود دارد که شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین به دنبال دیدار سران این دو کشور دیداری رسمی از کره شمالی انجام خواهد داد که می تواند بزرگترین و اصلی ترین گام پکن برای تضمین امضای معاهده دایمی صلح باشد.
در واقع بازیگر اصلی این عرصه همچنان چین است و اگر کره شمالی و آمریکا بخواهد در خصوص هر مساله مصالحه داشته باشند، باید این اقدامات از پشتیبانی چین هم برخوردار باشد.

**انتقال زندانیان آمریکایی به هتل
کره شمالی برای اینکه پیش از دیدار سران این کشور و آمریکا حسن نیت نشان داده باشد سه تبعه آمریکایی را که دستگیر کرده بود از اردوگاه کار به هتل منتقل کرده و آنها را تحت مداوای پزشکی نیز قرار داده که این موضوع از سوی ترامپ مورد تقدیر قرار گرفته است.
‘کیم هاک سونگ’، ‘تونی کیم’ و ‘کیم دونگ چول’ سه شهروند آمریکایی هستند که اوایل ماه گذشته میلادی از اردوگاه کار خارج شده و به یک هتل در حومه پیونگ یانگ منتقل شده اند.
این سه نفر متهم به جاسوسی، تلاش برای براندازی و اقدامات خصمانه علیه کره شمالی هستند.

** جمع آوری بلندگوهای تبلیغاتی مرز دو کره
در آن سوی مرزها کره جنوبی هم بلندگوهای تبلیغاتی را جمع آوری کرد اقدامی که کره شمالی پیش دستی کرده بود و قبل از کره جنوبی، آنها را جمع آوری کرده بود.
کره جنوبی از سال 1963 تا کنون در 40 نقطه از مرز خود با کره شمالی بلندگوهای تبلیغاتی نصب کرده است که در مواقع تنش میان دو کشور از این ابزار «برای اطلاع رسانی علیه دولت و حکومت کره شمالی استفاده می کرد».
کره جنوبی از این بلندگوها برای پخش اخبار علیه ‘کیم جونگ اون’ رهبر کره شمالی، انتقاد از دولت کمونیستی کره شمالی، پخش موسیقی پاپ و دعوت مردم این کشور به پناهنده شده به کره جنوبی پخش کرده است.
کره شمالی نیز در واکنشی به این اقدام و برای خنثی کردن این تبلیغات، در بسیاری از مکان های مشابه بلندگو نصب کرده بود.
اگرچه کره جنوبی مدعی بود صدای این بلندگوها چندان واضح نیست اما تاکید کرده است که شعارهای انقلابی و آهنگ هایی در وصف «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی از آنها پخش می شود.

** دیدار دستیار وزیر خارجه ایران با معاون وزیر خارجه کره شمالی
در ادامه تحولات کره شمالی، ‘محمود فرازنده’ دستیار وزیر و مدیرکل آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه به دعوت کره شمالی به این کشور سفر کرد و در پیونگ یانگ با ‘ چو وی چول’ معاون وزیر امور خارجه کره شمالی دیدار نمود.
در این دیدار دو طرف در خصوص روابط دوجانبه، مسائل منطقه شرق آسیا و تحولات شبه جزیره کره گفت و گو و تبادل نظر کردند.

** تنظیم ساعت کره شمالی بر اساس کره جنوبی
به نظر می رسد شبه جزیره کره از بحران خارج شده است و هر لحظه به صلح دایمی نزدیکتر می شود در آخرین تحول در این منطقه، خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرد پیونگ یانگ به عنوان نخستین اقدام عملی برای تحقق صلح در شبه جزیره در چارچوب بیانیه پانمونجوم، ساعت رسمی خود را از امروز شنبه با کره جنوبی یکی کرد.
بر اساس این گزارش، کره شمالی ساعت رسمی کشورش را 30 دقیقه به جلو برده است تا با منطقه زمانی کره‌ جنوبی یکی شود.
از سال 2015 هنگامی که کره شمالی در سال 2015 در اقدامی ناگهانی ساعت رسمی این کشور را 30 دقیقه نسبت به ساعت رسمی کره‌ جنوبی عقب برد.
پیونگ یانگ در توجیه این اقدامش یک منطق ملی‌گرایانه را مطرح کرده و گفت: با این حال کره شمالی به ساعت رسمی مور استفاده در کره در پیش از حکومت استعماری ژاپن در سال‌های 1910 – 1945 در این شبه جزیره بازخواهد گشت.
این اقدام در هفتادمین سالگرد آزادی کره از اشغال توکیو صورت گرفت.
کره جنوبی هم در دهه 50 میلادی در اقدامی مشابه ساعت رسمی خود را متفاوت از توکیو کرد اما در دهه 60 آن را به حالت اول بازگرداند.

** تعطیلی سایت هسته ای ‘پیونگ ری’ کره شمالی
کره شمالی همچنین اعلام کرده است سایت هسته ای ‘ پیونگ ری’ خود را تعطیل کند و زمان انحلال این سایت هسته ای را هم به صورت عمومی اعلام کند.
‘کیم جونگ اون’ رهبر کره شمالی گفته است از کارشناسان هسته ای و همچنین خبرنگاران برای بازدید از این سایت دعوت خواهد کرد.
در تحولی دیگر ‘کیم جونگ اون’ رهبر کره شمالی برای دیدار با نخست‌وزیر ژاپن ابراز تمایل کرده است و قرار بر این است که برای اجلاس سران این کشور و ژاپن نیز، بتدریج برنامه ریزی شود و پیونگ یانگ پذیرفته است در این باره رایزنی های لازم را با توکیو انجام دهد.
با این حساب کشورهایی که دارای روابط بسیار خصمانه ای با کره شمالی بودند بتدریج در حال برگزاری گفت و گوهای بلند پایه با این کشور هستند که برآیند این گفت و گوها به خواست چین و دو کره باید برقراری رژیم دایمی صلح در شبه جزیره کره باشد.
آساق**231**انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید