خانه / آموزشی / ترامپ چهارشنبه تصمیم خود درخصوص سفارت آمریکا در سرزمین‌های اشغالی را اعلام می‌کند

ترامپ چهارشنبه تصمیم خود درخصوص سفارت آمریکا در سرزمین‌های اشغالی را اعلام می‌کندبه گزارش ایرنا، انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو، یکی از وعده‌های انتخاباتی رئیس جمهوری آمریکا بوده است.
با وجود اینکه دولت آمریکا مطابق با قانون مصوب 1995 کنگره این کشور موظف به انتقال سفارت به بیت‌المقدس (اورشلیم) است، با این حال تمامی رئیسان جمهوری پیشین این کشور اجرای این قانون را هر 6 ماه یکبار معلق کرده‌ بودند.
ترامپ در ماه ژوئن با تعلیق مجدد روند اجرای قانون مربوطه، تصمیم‌گیری در این رابطه را به ابتدای ماه دسامبر (10 آذر) موکول کرده بود؛ با این حال این مهلت زمانی بدون اعلام تصمیم نهایی پایان یافت.
رئیس جمهوری آمریکا در نهایت روز سه شنبه در تماس تلفنی با سران برخی کشورهای منطقه از جمله مصر و اردن و همچنین «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، تصمیم خود برای انتقال سفارت آمریکا به قدس را علنی کرد.
این در شرایطی است که هم زمان برخی دولت‌های منطقه نسبت به این اقدام واکنش تندی نشان و نسبت به پیامدهای آن هشدار دادند.
از جمله این افراد، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه بود که قدس را «خط قرمز» آنکارا دانست و گفت که چنانچه این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل معرفی شود، روابط خود را با رژیم صهیونیستی قطع می‌کند.
برخی رسانه‌ها با استناد به منابع خود، انتظار دارند که ترامپ، قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام اما انتقال سفارت را به زمان دیگری موکول کند.
شبس ** 9386 *1613* مترجم: مهران معینی جم*انتشار دهنده: عبدالله غفاریانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید