خانه / آموزشی / تقاضای مکرون و مرکل از ترامپ نجات برجام نیست

تقاضای مکرون و مرکل از ترامپ نجات برجام نیستبه گزارش روز یکشنبه ایرنا، ‘الدار ممدوف’ مشاور سیاسی پیشین سوسیال دموکرات ها در کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا در گزارشی با عنوان ‘مانور اتحادیه اروپا بر روی توافق هسته ای ایران کوته نظری است’ افزود: سخنرانی اخیر ‘امانوئل مکرون’ رئیس جمهوری فرانسه در کنگره آمریکا در مورد همکاری چندجانبه و بیانیه پارلمان اروپا در مورد دفاع از توافق هسته ای با ایران را شنیدیم. اما پیشنهاد وی در واشنگتن، پس از دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، که ‘توافقی جدید’ در مورد ایران ممکن است در کنار برجام باعث خارج نشدن آمریکا از این توافق شود، به طور قطع در تضاد با روح سخنان وی در خصوص همکاری چند جانبه و نظم جهانی است.
در همین راستا، ‘آنگلا مرکل’ صدراعظم آلمان نیز چند روز پس از سفر مکرون به واشنگتن، به دیدار ترامپ رفت و تاکید کرد ‘به طور قطع این توافق نامه برای مقابله با جاه طلبی های ایران کافی نیست.’ باید یادآور شویم موضوع ‘توافقی جدید’ در اتحادیه اروپا مورد بحث قرار گرفته و مقامات بلند مرتبه اتحادیه از جمله فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر حمایت از برجام، تأیید کردند مسائل دیگر، مانند برنامه موشکی ایران یا سیاست های منطقه ای، باید خارج از محدوده برجام مورد بحث قرار گیرد.
حال با وجود تاکید همیشگی اتحادیه بر دفاع تمام قد از برجام، به نظر می رسد رهبران این کشورهای اروپایی برای راضی کردن ترامپ و در راستای دفاع از حقوق خود در مورد اولتیماتوم ترامپ برای وضع تعرفه های جدید بر واردات برخی فلزات، رویکرد دیگری در پیش گرفته اند. علاوه بر این قمار مکرون و مرکل از جهات مختلف می تواند آسیب های فراوانی به اتحادیه اروپا وارد کند.
نخست، موضع یکپارچه اتحادیه اروپا در حمایت از برجام یکی از مهمترین دارایی های آن است که می تواند در برابر اقدامات یکجانبه ترامپ برای نقض و نهایتا از بین بردن آن بکار گرفته شود. از سویی، فرانسه و آلمان با ارائه پیشنهادات یکجانبه ، بدون توافق در اتحادیه اروپا، این اتحادیه را تضعیف کرده است.
دوم، محافل سیاست خارجی واشنگتن تقاضای مکرون و مرکل به ترامپ را نه درخواست برای نجات برجام، بلکه راهی برای رسیدن به اهداف خود و ایستادن در کنار آمریکا برای ایجاد فشار بیشتر بر ایران تفسیر می کنند. لذا انتظار می رود، نزدیکی بیشتر این دو کشور اروپایی به آمریکا به منظور افزایش فشار بر ایران و تحمیل نظراتشان بر اتحادیه برای پذیرش آن باشد.
سوم، با ارائه امتیازات وسیع، نظیر اعمال محدودیت بیشتر به ایران بدون هیچ ضمانتی از سوی ترامپ، دیگر انگیزه ای در ترامپ در خصوص مصالحه با اروپایی ها بر سر برجام ایجاد نمی کند.
چهارم، این اقدامات نشان می دهد اروپایی ها در کنار ایالات متحده هستند و آماده اند هر زمان که یک رئیس جمهوری آمریکا توافقی را دوست نداشت، آن را نقض کنند.
پنجم، حسن روحانی و جواد ظریف وزیر امور خارجه، معماران اصلی این معامله از طرف ایران هستند که اکنون از سوی مخالفان در ایران در معرض فشار فراوان قرار دارند و امیدوار هستند که غرب در کنار آنها و در حمایت از برجام قرار گیرد. حال اگر اروپا دست از توافق هسته ای با ایران بردارد، احتمال روی آوردن ایران به فعالیت های هسته ای و خروج از پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای افزایش خواهد یافت و چه بسا خطر دیگری مشابه کره شمالی بار دیگر تهدیدی برای منطقه و جهان به وجود آورد.
بنابراین در این نقطه از زمان، برای شروع، مکرون و مرکل باید دست از مانور یکجانبه بردارند و به سختی کار کنند تا به اجماعی مناسب با اتحادیه در خصوص برجام برسند. همچنین سفر مکرون و ‘فرانک والتر اشتان مایر’ وزیر امور خارجه آلمان نه به واشنگتن بلکه به تهران می تواند ایران را مشتاق به ادامه حضور در برجام کند.
از سوی دیگر، توصیه می شود ایران همچنان با شکیبایی منتظر پاسخ اتحادیه اروپا به هرگونه تصمیم ترامپ در 12 می باشند. چراکه تصمیم گیری در اتحادیه اروپا که شامل 28 کشور عضو است کار سریعی نخواهد بود. تهران باید از انجام هرگونه اقدام فوری که کار را برای مخالفان برجام راحت می کند و سبب بازگشت تحریم ها می شود، خودداری کند. در نهایت هرگونه عقب نشینی اتحادیه اروپا از مواضعش، شکستی بزرگ برای اروپا، ایران و جامعه بین المللی خواهد بود.
‘تارنمای لوبلاگ از نام جیم لوب سردبیر این تارنما، روزنامه نگار کهنه کاری که گزارش های تحلیلی از سیاست خارجی واشنگتن در قبال خاورمیانه می نوشت گرفته شده است. این تارنما اولین وبلاگ برای دریافت جایزه ‘آرتور راس’ برای گزارش گیری و تجزیه و تحلیل مستقل از آکادمی دیپلماسی آمریکا در سال 2015 بود. این تارنما در سال 2008 راه اندازی شد و هدفش بیشتر تحلیل سیاستهای اتخاذ شده از سوی واشنگتن در قبال تهران بود’.
اروپام**7276 ** 1908انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید