خانه / آموزشی / تلاش دولت سئول برای افزایش دوره ریاست جمهوری در کره جنوبی

تلاش دولت سئول برای افزایش دوره ریاست جمهوری در کره جنوبیبه گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، ‘ون جایه این’رییس جمهور این کشور لایحه افزایش دوره ریاست جمهوری را پس از فراز و فرودهای بسیار امضا و تسلیم مجلس کرده است.
بر اساس قانون این کشور، نمایندگان پارلمان برای مدت دو ماه فرصت خواهند داشت تا لایحه اصلاحی را بررسی کرده و در باره آن رای گیری کنند.
این نخستین بار از سال 1980 میلادی است که رییس جمهور و دولت کره جنوبی لایحه اصلاح قانون اساسی را تنظیم کرده اند.
بر اساس مقررات فعلی دوره ریاست جمهوری در کره جنوبی پنج سال و یک دوره ای است و دولت در لایحه اصلاحی خواستار آن شده که دو دوره چهار ساله برای ریاست جمهوری در نظر گرفته شود.
بسیاری از گروه ها و احزاب مخالف با انتشار بیانیه هایی از این لایحه دولت انتقاد و رییس جمهور را متهم کرده اند که به دنبال افزایش اقتدار و اختیارات خود است.
دولت کره جنوبی همچنین امروز اعلام کرد که یکی از مهمترین اهداف اصلاح قانون اساسی، ارتقای وضعیت حقوق بشر برای شهروندان کره جنوبی و اتباع خارجی است.
این در شرایطی است که پارلمان کره جنوبی، دولت را برای ارایه هر چه سریع تر لایحه اصلاح قانون اساسی تحت فشار قرار داده بود که دولت نیز در آخرین مهلت تعیین شده از سوی نمایندگان لایحه را تسلیم پارلمان کرد.
چو کوک مشاور مون جایه این رییس جمهور کره جنوبی گفت که با نظر مثبت جامعه بین الملل بر مسایل مرتبط با حقوق بشر در اصلاحات قانون اساسی این کشور موضوع بهبود وضعیت حقوق شهروندی و حقوق بشر برای شهروندان کره ای و 2 میلیون خارجی مقیم کره جنوبی مورد قرار گرفته است.
وی افزود: ساله حقوق شهروندی، حراست از آزادی بیان ، حفاظت از حق هویت شهروندان کره ای و خارجی و توجه به آزادی شهروندان و فراهم کردن امکاناتی برای شادمان کردن بیشتر مردم از جمله مضامین لایحه اصلاحات قانون اساسی است.
لایحه پیشنهادی دولت که بهبود آموزش و پرورش را نیز در بر می گیرد ابتدا در پارلمان رای گیری می شود و سپس به همه پرسی گذاشته خواهد شد.
موضوع اصلاح قانون اساسی به مساله فراگیر در میان کشورهای منطقه تبدیل شده و پس از چین نوبت به کره جنوبی رسیده است.
ماه جاری میلادی به دنبال فرمان 25 فوریه حزب حاکم در چین، کنگره ملی خلق این کشور در جریان اجلاس سالانه خود لایحه قانون اساسی را در خصوص نامحدود کردن دوره ریاست جمهوری و معاونت ریاست جمهوری در این کشور به تصویب رساند.
آساق**231**انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید