خانه / دسته‌بندی نشده / جزئیات قانون ضد تروریستی جدید فرانسه

جزئیات قانون ضد تروریستی جدید فرانسهبه گزارش شبکه تلویزیونی فرانس 24، نمایندگان مجلس فرانسه روز سه شنبه قانون ضدتروریستی جدیدی را تصویب کردند که هدف آن پایان دادن به دو سال وضعیت اضطراری در این کشور اعلام شده است.
گرچه مردم فرانسه حمایت زیادی از این قانون کرده اند اما تصویب این قانون انتقادهای بسیاری از مدافعان حقوق بشر را در داخل و خارج این کشور به همراه داشته است.
این قانون حاوی چندین ماده است که به مراتب سختگیرانه تر از قانون قبلی است که سال 2015 در مجلس عوام فرانسه به تصویب رسید.
در قانون جدید ضد تروریستی فرانسه، دست پلیس و نیروهای امنیتی این کشور برای جستجوی منازل افراد مظنون به اقدامات تروریستی، بدون مجوز قضایی هموار شده است.
این لایحه با 415 رای موافق در مقابل 127 رای مخالف و 19 رای ممتنع تصویب شد.
قانون جدید ضد تروریسم فرانسه، به اعضای دولت اجازه می دهد به جای دادگاه، مجوز محدود کردن افراد در شهرهای محل زندگی‌شان را صادر کنند و نیروهای پلیس بتوانند بدون مجوز دادگاه از افراد مظنون به تروریسم بازرسی کنند.
همچنین بر اساس قانون جدید ضد تروریسم فرانسه، نیروهای امنیتی می توانند در مکان های مشکوک به حضور افراد مظنون به تروریسم، از خودروها و افراد بازرسی و ایستگاه های بازرسی موقت دایر کنند.
در قانونی که نمایندگان مجلس فرانسه روز گذشته آن را تصویب کردند، نیروهای امنیتی اجازه دارند اماکن عبادی و مساجد را در صورت ترویج افکار افراطی، تعطیل کنند و این موضوع از این پس منوط به مجوز رای قاضی نخواهد بود.
به گزارش ایرنا، ادامه تهدیدها به بمب گذاری در فرانسه توسط گروه تروریستی داعش، موجب ترس و وحشت در میان مردم این کشور شده است تا جایی که امانوئل مکرون چندی پیش برای ششمین بار متوالی وضعیت فوق العاده را در فرانسه تمدید کرد.
پس از وقوع حمله تروریستی در شش مکان مختلف در پاریس در تاریخ 13 نوامبر 2015 که به مرگ 130 نفر منجر شد٬ وضعیت اضطراری در سراسر این کشور اعلام شد. این وضعیت در روزهای 26 نوامبر 2015 و 26 فوریه 2016 توسط مجلس برای سه ماه تمدید شد.
در چارچوب مسابقات قهرمانی فوتبال اروپا (EURO 2016) که سال گذشته در فرانسه برگزار شد حالت فوق العاده دوباره تمدید شد و تا 26 ژوئیه ادامه یافت. این وضعیت که قرار بود در این تاریخ خاتمه یابد پس از حملات تروریستی در 14 جولای در شهر نیس فرانسه که در آن 84 نفر جان خود را از دست دادند تا 15 دسامبر تمدید شد.
فرانسه که به دلایل اقدامات تروریستی و ​​تهدیدات امنیتی ترجیح داد تا انتخابات ریاست جمهوری را در حالت فوق العاده برگزار کند سال قبل نیز برای پنجمین بار متوالی وضعیت فوق العاده را تا 15 ژوئیه 2017 تمدید کرد.
اروپام**9041**1908
مترجم: منوچهر جعفری ** ناشر : افشار دارابیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید