خانه / آموزشی / حزب کنگره یمن هوادارانش را به آرامش دعوت کرد

حزب کنگره یمن هوادارانش را به آرامش دعوت کردبه گزارش بامداد سه شنبه ایرنابه نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، حزب کنگره در بیانیه ای تائید کرد که عبدالله صالح روز گذشته در منطقه الجحشی شهرستان سنحان در جنوب صنعا پایتخت، به قتل رسیده است.
این حزب همچنین اعلام کرد که به فعالیت خود در صنعا ادامه می دهد و تمامی تحولات را به اطلاع رهبران و اعضای خود خواهد رساند.
عبدالله صالح روز دوشنبه 4 دسامبر ٢٠١٧ ( 13 آذر) در حالی که به همراه رهبران حزب متبوع خود «کنگره ملی» از صنعا عازم استان مأرب بود، به همراه شماری از آنها کشته شد.
آگاهان سیاسی چرخش عبدالله صالح به سمت متجاوزان سعودی و متحدانش در تضاد با منافع مردم یمن را از عوامل مرگ وی عنوان می کنند.
عربستان و متحدانش بیش از دو سال است که کشور فقیر یمن را آماج تجاوز نظامی قرار داده و حاصل این رویکرد تجاوزکارانه جز نابودی این کشورو قربانی شدن مردمان آن هیچ دستاوردی نداشته است.
علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن 21 مارس 1942 در روستای بیت الاحمر استان صنعا به دنیا آمد و دوران ابتدایی را در روستای زادگاهش گذراند.
او در سال 1958 برای تحصیل در رشته نظامی وارد ارتش شد و در سال 1960 با درجه افسری به ارتش یمن پیوست.
عبدالله صالح از سال ١٩٧٨ تا 27 فوریه 2012 به عنوان رئیس جمهور بر یمن حکومت کرد.
وی از سال 1978 تا سال 1990 و پیش از اتحاد دو یمن(شمالی و جنوبی)، رئیس جمهوری یمن شمالی بود و پس از آن نیز به عنوان رئیس جمهوری یمن باقی ماند.
عبدالله صالح توانست در درگیری با نیروهای هوادار سالم البیض معاون خود، تلاش آنها را برای جدایی یمن جنوبی در سال 1994 خنثی کند.
وی نهایتا در سال 2012 در پی اعتراض های مردمی در جهان عرب موسوم به «بهار عربی» ناگزیر به کناره گیری شد و به موجب طرح شورای همکاری خلیج فارس، عبد ربه منصور هادی به عنوان جانشین وی قدرت را به دست گرفت که او نیز در پی اختلاف و درگیری با جنبش مردمی انصارالله استعفا کرد و به عربستان گریخت.
علی عبدالله صالح همچنین در جریان حمله روز 3 ژوئن 2011 میلادی به مسجد مجتمع ریاست جمهوری یمن و انفجار بمب، دچار «سوختگی و جراحت» شد و برای درمان به عربستان رفت.
شبد**1480**1010
مترجم:غلامرضا رفیع**انتشار:حسن معظمیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید