خانه / آموزشی / حقوقدان صرب:ایران نقشی مهم در مبارزه با تروریسم دارد

حقوقدان صرب:ایران نقشی مهم در مبارزه با تروریسم داردمیلان پالویچ که مقالات متعددی در باره حقوق بین الملل نوشته است، امروز (سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بلگراد افزود: این در حالیست که آمریکا در این راستا گام مهمی برنداشته و بیشتر به نظر می رسد با سازمان های تروریستی وارد پیمان شده است و نبردش با گروه های تروریستی نمادین است و خواهان پایان یافتن اقدامات تروریستی نیست.
پاولویچ برای توضیح به سیاست دوگانه آمریکا در قبال سازمان های تروریستی اشاره کرد و ادامه داد: آمریکا برخی از سازمان و یا گروه های تروریستی در مناطق مختلف را گروه و یا جنبش های آزادی بخش و دموکراتیک نام می دهد و برخی را سازمان های تروریستی قلمداد می کند و این بستگی به منافع آمریکا در مناطق مختلف دارد.
وی با اشاره به موقعیت های حقوقی ایران و آمریکا از نقطه نظر جغرافیایی سیاسی و راهبردی جغرافیایی خاورمیانه گفت: افزون بر اینکه رویارویی جهانی آمریکا و هم پیمانان آن با تروریسم بین الملل دو گانه است، در مورد اقدام تروریستی 11 سپتامبر باید گفت که ماهیت این عمل تروریستی بروشنی بیان و افشا نشده و در این مورد اظهارات متناقض شنیده شده است.
حقوقدان صرب افزود: بسیاری بر این باورند که حادثه 11 سپتامبر، سناریویی ساختگی برای به دست آوردن بهانه لازم در جهت تحکیم هژمونی جهانی آمریکاست و همچنین دلایل اعزام نیروهای ناتو به افغانستان و عراق و ایجاد ائتلاف بین المللی در سوریه به رهبری آمریکا که غیر قانونی انجام شده روشن نیست.
پاولویچ ادامه داد: نمی توان حضور نیروهای آمریکایی و یا گروه هایی را که از طرف آمریکا حمایت می شوند در نبردها و درگیری های سوریه، در چارچوب حقوق بین الملل و یا مبارزه با تروریسم قرار داد، زیرا این نیروها با اجازه نظام قانونی در دمشق وارد این کشور نشده اند.
وی گفت: حضور نیروهای آمریکایی در سوریه از یک طرف برای سرنگونی بشار اسد رئیس جمهوری منتخب و قانونی سوریه است و از سوی دیگر می توان آن را برای نزدیک کردن بیشتر نیروهای این کشور به حزب الله لبنان و ایجاد آرامش بیشتر برای اسرائیل دانست.
حقوقدان صرب افزود: از طرف دیگر حضور نظامی ایران در ائتلاف با روسیه در سوریه با مقررات و منشور سازمان ملل مطابقت دارد و صرفا برای دفاع از نظام قانونی در سوریه و به دعوت دولت قانونی و منتخب دمشق در سوریه حضور دارند، کشوری که عضو سازمان ملل است.
وی همچنین با تاکید بر اینکه حزب الله لبنان کاملا قانونی و مردمی است، ادامه داد: آمریکا و اسرائیل در حالی در جهت منافع خود حزب الله لبنان را گروه تروریستی می دانند که حزب الله توانسته است توازنی در جهت امنیت منطقه ایجاد کند و اکنون واشنگتن و تل آویو نمی توانند هر کاری را که بخواهند برای ناآرام کردن منطقه انجام بدهند.
استاد دانشکده حقوق کراگویواتس صربستان درباره حملات نظامی چند متحد عربی آمریکا به یمن که از حمایت لجستیکی و تبلیغاتی ایالت متحده آمریکا برخوردارند نیز گفت: نمی توان نام چنین اقداماتی را جلوگیری از تروریسم گذاشت، بلکه چنین حرکاتی رساندن سوخت بیشتر به آتش و افزایش درگیری و ناامنی در منطقه است.
اروپام**436**1479انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید