خانه / آموزشی / حمله اسرائیل به تیفور را بسیاری از رسانه های عربی آمریکایی دیدند

حمله اسرائیل به تیفور را بسیاری از رسانه های عربی آمریکایی دیدند



خبر اولیه از تلویزیون رسمی سوریه منتشر شد که در آن منبع این حمله «احتمالا آمریکایی» ذکر شد.
بلافاصله بعد از این حمله کریستوفر شروود سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با رد حمله موشکی به پایگاه هوایی نظامی در سوریه تصریح کرد: در جریان گزارش های سوریه هستیم اما (صحت) این گزارش ها را تایید نمی کنیم.
خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که «چند مقام آمریکایی» خبر حمله واشنگتن به سوریه را تکذیب کردند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس هم به نقل از مقام های آمریکایی اعلام کرد: آمریکا حمله ای در سوریه انجام نداده است.
روسیا الیوم بخش عربی شبکه راشاتودی روسیه گزارش داد ارتش اسرائیل درباره این حمله سکوت اختیار کرده است اما پس از رصد پرواز چند جنگنده اسرائیلی در آسمان لبنان وزارت دفاع روسیه اعلام کرد اسرائیل با دو فروند جنگنده اف15 به فرودگاه نظامی تیفور حمله کرده است.
شبکه الجزیره اما با این تیتر حمله موشکی به فرودگاه تیفور را پوشش داد: حمله موشکی به فرودگاهی نزدیک حمص/ آمریکا دست داشتن در این اقدام را رد کرد.
الجزیره در گزارش خود پس از اعلام خبر حمله موشکی و طرح تکذیب آمریکا در پیشینه گزارش خود به موضوع ادعایی حمله شیمیایی ارتش سوریه به شهر دوما و خط و نشان کشیدن ترامپ و برخی مقام های نظامی آمریکایی در این باره پرداخت.
ادعای حمله شیمیایی به شهر دوما در سابقه خبر حمله موشکی به پایگاه هوایی تیفور، ترجیع بند مشترکی است که ذیل اخبار اکثر رسانه های عربی مطرح می شود و به طور غیر مستقیم این حمله موشکی را به موضوع ادعایی استفاده دولت سوریه از سلاح های شیمیایی و تهدیدهای امریکا با وجود تکذیب فوری خبر از سوی واشنگتن مرتبط می کند. تکیه این رسانه ها نیز به عبارت هایی است که رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته با این عبارت بر زبان راند: اسد بهای سنگینی خواهد پرداخت.
پایگاه سدارنیوز لبنان مستقیما این حمله را نتیجه تهدید آمریکا دانست و نوشت: ترامپ تهدید کرد و چند ساعت بعد به فرودگاه تیفور حمله موشکی انجام گرفت اما کسی نمی داند مهاجم کیست.
روزنامه اینترنتی صوت الامه مصر نیز با همین رویکرد، این عنوان را برای گزارش خود ترجیح داد: واشنگتن در واکنش به حمله شیمیایی به دوما فرودگاه حمص را هدف موشک های خود قرار داد.
سدارنیوز همچنین به نقل از منابعی سوری مدعی شد: 14 تن از جمله چند ایرانی در حمله به فرودگاه تیفور کشته شده اند.
خبرگزاری فلسطینی «معا» نوشت: 14 تن در حمله موشکی به فرودگاه نظامی تیفور سوریه به شهادت رسیدند.
شبکه اسکای نیوز وابسته به امارات متحده عربی این تیتر را برای گزارش خود برگزید: موشک های ناشناس فرودگاه نظامی تیفور سوریه نزدیک حمص را هدف قرار دادند.
روزنامه البیان امارات نوشت: فرودگاه تیفور حمص با موشک هایی که گمان می رود آمریکایی باشند هدف قرار گرفت.
بخش عربی خبرگزاری اسپوتنیک روسیه با این تیتر خبر حمله موشکی را انعکاس داد: دفاع هوایی سوریه موشک های شلیک شده به فرودگاه تیفور را رهگیری کرد.
یک منبع نظامی سوری در خصوص این حمله موشکی، تصریح کرد: سامانه های ضد هوایی با موشک های شلیک شده به فرودگاه التیفور مقابله و 8 فروند از آن ها را سرنگون کرد.
روزنامه الوثائق مصر نیز در تیتر خود نوشت: سوریه 8 موشک شلیک شده به فرودگاه حمص را ساقط کرد و آمریکا مسئولیتی نمی پذیرد.
نهایتا سوریه در گزارش های اولیه می گوید موشک ها «احتمالا» آمریکایی است؛ آمریکا حمله موشکی را تکذیب می کند، روسیه می گوید حمله به تیفور کار اسرائیل است، اما تل آویو که هر از گاهی به چنین حملاتی دست می زند تاکنون سکوت اختیار کرده است؛ اسرائیل؛ پیشتر هم به همین پایگاه یعنی پایگاه هوایی تیفور حمله کرده است.
روز شنبه دهم فوریه 2018 (حدود دو ماه پیش) بعد از طرح ادعای رهگیری پهپاد سوریه از سوی اسرائیل مورد حمله هوایی رژیم صهیونیستی قرار گرفت.
فرودگاه نظامی تیفور (T4) در استان حمص سوریه در غرب شهر تدمر و 100 کیلومتری شرق شهر حمص قراردارد. این فرودگاه نقطه اتصال ترابری و پشتیبانی لوجستیکی نیروهای سوریه و هم پیمانان آن در مبارزه با تروریسم در استان های دیرالزور، ریف، حما و حلب است.
این فرودگاه دارای 54 آشیانه برای انواع جنگنده ها و بالگردهای نظامی و دو باند پرواز است که طول یکی از آن ها به سه کیلومتر می رسد و از این حیث بزرگترین فرودگاه نظامی سوریه است.
فرودگاه تیفور در 25 کیلومتری میدان گازی شاعر قراردارد و در نوامبر سال 2014 پس از اشغال میدان های نفتی و گازی شاعر، جحار، جزل و المهر به محاصره گروه تروریستی داعش درآمد.
خاورم**9241**1586



انتهای پیام /*










درباره gohari

پاسخ دهید