خانه / آموزشی / خبرگزاری آناتولی از تصرف دومین میدان بزرگ نفتی سوریه توسط گروه های کردی خبر داد

خبرگزاری آناتولی از تصرف دومین میدان بزرگ نفتی سوریه توسط گروه های کردی خبر دادبه گزارش روز دوشنبه ایرنا، این رسانه اعلام کرد: گروه پ.ی.د شاخه سوری گروه تروریستی پ.ک.ک در ادامه عملیات خود تحت حمایت آمریکا در استان دیرالزور پس از درگیری‌ با تروریست های داعش، میدان نفتی التناک را تصرف کرد.
آناتولی به نقل از منابع محلی در دیرالزور اعلام کرد که این میدان نفتی واقع در شرق سوریه و در نزدیکی مرز عراق امروز به تصرف گروه های کردی مورد حمایت آمریکا درآمده و عناصر داعش پس از درگیری با نیروهای کرد حاضر در منطقه به شرق این میدان عقب‌نشینی کرده‌ است.
این رسانه همچنین با اشاره به تصرف میدان نفتی العمر و جفره در دیرالزور توسط عناصر پ.ی.د و پ.ک.ک در ماه گذشته عنوان کرد که عناصر این گروه ها ماه گذشته کنترل تأسیسات گازی کونوکو را به عنوان بزرگترین تاسیسات تولید گاز واقع در شمال شرق دیرالزور را به دست گرفتند.
به ادعای این رسانه، عملیات گروه پ.ی.د تحت حمایت آمریکا در دیرالزور آغاز شده و پیشروی آنها به سمت مناطق نفت خیز این استان ادامه دارد.
آناتولی همچنین اعلام کرد: چاه های نفتی واقع در شرق رود فرات یک سوم منابع انرژی سوریه را تشکیل می دهد.
ارسال کمک های تسلیحاتی آمریکا به گروه های حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) و همکاری آنها در ماه های گذشته موجب نگرانی و اعتراض مکرر دولت ترکیه شده و باعث تیره تر شدن روابط واشنگتن و آنکارا شد.
دولت آمریکا در سال میلادی جاری مراودات خود را با دو گروه کُردی سوریه یعنی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) گسترش داده و به بهانه مبارزه با داعش و در واقع برای دامن زدن به جنگ در خاک سوریه، بیش از سه هزار تریلی تسلیحات نظامی در اختیار آنها قرار داد.
دولت ترکیه مدعی است که این دو تشکیلات شبه نظامی کُردی، در صدد ایجاد کشور مستقل در شمال سوریه است و بر این اساس ترکیه به رغم دشمنی با دولت قانونی سوریه و تجاوز نظامی به خاک این کشور، همواره از تمامیت ارضی سوریه دفاع و اعلام کرده است که اجازه تاسیس دولت و یا تشکیلات خودگردان کُردی در شمال سوریه را نخواهد داد.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخریانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید