خانه / آموزشی / رسانه پاکستانی:اختلافات تهران و اسلام آباد در مورد’خط لوله گاز’افزایش یافت

رسانه پاکستانی:اختلافات تهران و اسلام آباد در مورد’خط لوله گاز’افزایش یافتروزنامه اردو زبان نوای وقت پاکستان امروز (شنبه) در سرمقاله ای با عنوان ‘خط لوله و اختلافات ایران و پاکستان’نوشت: منابع دیپلماتیک می گویند که پاکستان برای منصرف کردن ایران در مراجعه به دادگاه عالی تلاش می کند، در حالی که ایران می تواند برای دریافت غرامت بیش از یک میلیارد دلاری از پاکستان به دادگاه بین المللی شکایت کند.
در این سرمقاله آمده است: ایران به دلیل تاخیر در تکمیل طرح خط لوله از سوی پاکستان به ستوه آمده و این در حالی است که سهم احداث خط لوله در خاک خود را به پایان رسانده است، اما طرف پاکستانی هنوز سهم خود را تکمیل نکرده که به نظر می رسد دلیل آن فشارهای آمریکا بوده است.
«پس از لغو تحریم های ایران به طور اصولی نباید مانعی در مسیر اجرای قراردادهای همکاری میان ایران و پاکستان پیش می آمد، ولی طرح خط لوله همچنان در وضعیت قبلی خود قرار دارد.
ایران حتی پیشنهاد مشارکت برای ساخت خط لوله در خاک پاکستان را نیز ارائه کرده است، اما حاکمانی که در پاکستان ادعای استقلال و عدم حرف شنوی از آمریکا دارند، سکوت کرده اند.»
نوای وقت نوشت: جعمیت پاکستان در حال افزایش می باشد و همزمان نیاز به انرژی نیز در کشور رو به افزایش است، خط لوله گاز تاپی قرار است تا سال 2029 تکمیل شود که حضور هند در این طرح، آینده آن را نیز مبهم کرده که همین موضوع نیز اثبات می کند تکمیل طرح تاپی نیز نمی تواند از اهمیت و نیاز به خط لوله گاز ایران بکاهد.
این روزنامه نوشت: مسئولانی که در خصوص طرح خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان سهل انگاری و عدم مسئولیت نشان داده اند همان افرادی هستند که اصلا به فکر مردم و کشور نیستند.
این روزنامه به مسئولانی پاکستانی توصیه کرد، بهتر است بدون اتلاف وقت مذاکره با ایران را آغاز کنند و همزمان عملیات احداث خط لوله و تکمیل طرح گاز را نیز شروع شود.
نوای وقت نوشت: باید ایران را راضی کرد، چرا که برای منافع ملی و جلوگیری از پرداخت غرامت این روش بهتر است و باید به فکر مردم و کشور پاکستان باشیم.
آساق*274*6125**1144انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید