خانه / دسته‌بندی نشده / رهبران فیلیپین، مالزی و اندونزی در مورد ائتلاف ضد تروریسم در منطقه مذاکره می کنند

رهبران فیلیپین، مالزی و اندونزی در مورد ائتلاف ضد تروریسم در منطقه مذاکره می کنندبه گزارش ایرنا، رئیس جمهوری فیلیپین اعلام کرد در دیدار با ‘جوکو ویدودو’ همتای اندونزیایی اش و ‘نجیب تون رزاق’ نخست وزیر مالزی در منطقه ای نزدیک به فیلیپین مانند سوماترا و یا جاکارتا پایتخت اندونزی موافقت کرده است تا در مورد مقابله با تروریسم مذاکره کنند.
براساس گزارش روز سه شنبه خبرگزاری رسمی فیلیپین (پنا)، وی به خبرنگاران گفت که هر 3 رهبر فیلیپین، اندونزی و مالزی توافق کرده اند این موضوع را به بحث بگذارند، و تنها در انتظار زمان مناسب هستند.
دوترته گفت که اتحاد این 3 کشور به احتمال زیاد برای ایجاد نیروی کار مشترک به منظور پیگیری اعضای گروه تروریستی داعش است.
وی گفت: ما نیاز به مذاکره رودررو و موافقت در مورد دستور کار مذاکرات داریم.
رئیس جمهوری فیلیپین در مورد بحران شهر ‘مراوی’ در جنوب فیلیپین که بخشی از آن در اشغال گروه تروریستی مائوته مرتبط با داعش است نیز گفت: من نمی دانم چگونه این اتفاق افتاده است، اما می خواهم تا پایان سال آن را به پایان برسانم.
در نبردهای شهر مراوی تاکنون دستکم 600 تروریست مرتبط با داعش و بیش از 100 نیروی نظامی کشته شده اند.
این نبردها که از دوم خرداد ماه با اشغال بخشی از شهر توسط گروه تروریستی مائوته آغاز شد، به بحرانی برای فیلیپین و دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا از جمله مالزی و اندونزی تبدیل شد.
در این نبردها تعدادی از تروریست های مالزی و اندونزی نیز شرکت دارند و تاکنون تروریست هایی از این دو کشور و منطقه خاورمیانه از جمله عربستان در این درگیری ها به هلاکت رسیده اند.
مقامات بلند پایه منطقه جنوب شرق آسیا از گسترش عملیات تروریست ها در منطقه هراس دارند و مالزی، فیلیپین و اندونزی از خرداد ماه گشت های مشترک در آبهای منطقه میندانائو برای مقابله با تهدیدات گروه تروریستی داعش راه اندازی کردند.
رئیس جمهوری فیلیپین در پاسخ به بحران میندانائو اعلام کرده است که داعش با حمله به مراوی درپی جای پا در جنوب شرق آسیا است.
تحلیلگران امنیتی می گویند برنامه ریزی داعش برای تصرف مراوی در جزیره جنوبی میندانائو، بخشی از تلاش های این گروه تکفیری برای تشکیل خلافت به اصطلاح اسلامی در جنوب شرق آسیا بوده است.
‘ریامیزارد ریاچودو’ وزیر دفاع اندونزی اخیرا در نشست امنیتی شانگریلا در سنگاپور اعلام کرده بود حدود یکهزار و 200 تروریست داعش از جمله اتباع خارجی در عملیات تروریستی در فیلیپین شرکت دارند که 40 نفر آنها اندونزیایی هستند.
آساق**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغماییانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید