خانه / آموزشی / روسیه، تابستان سال آینده اس.400 را به ترکیه تحویل می دهد

روسیه، تابستان سال آینده اس.400 را به ترکیه تحویل می دهدبه گزارش روز چهارشنبه ایرنا و به نقل از سی ان.ان.تورک، اسماعیل دمیر معاون سازمان صنایع دفاعی ترکیه با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: در نشست مشترک دیروز هیات های روسی و ترک، توافقی در زمینه افزایش همکاری های دو کشور در حوزه صنایع دفاعی حاصل شد که مهمترین آنها تحویل زودهنگام سامانه دفاع موشکی اس.400 به ترکیه بود.
وی تاکید کرد: بر اساس مذاکرات صورت گرفته، تحویل سامانه دفاع موشکی اس.400 روسی به ترکیه پیش از تاریخ تعیین شده در توافقنامه های سابق صورت خواهد گرفت و طرف روسی در جولای 2019 این سامانه را به طور کامل به ترکیه تحویل خواهد داد.
روز گذشته نیز ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه طی کنفرانسی خبری در شهر آنکارا اعلام کرد که مسکو تاریخ تحویل سامانه‌های دفاع موشکی اس.400 ترکیه را جلو انداخته است.
این در حالی است که ماه گذشته میلادی ‘ولادیمیر کوژین’ دستیار رئیس جمهوری روسیه در امور همکاری های فنی-نظامی اعلام کرده بود که قرارداد فروش سامانه پدافند موشکی اس.400 روسیه به ترکیه از ابتدای 2020 به اجرا در می آید.
به گزارش ایرنا، رجب طیب اردوغان اواخر سال گذشته میلادی، پس از دیدار با پوتین در سخنانی خبر از امضای قرارداد نهایی خرید موشک اس.400 از روسیه داده بود.
ترکیه که از سال 1952 عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) است، از سامانه های پدافند هوایی این سازمان برای پوشش هوایی استفاده می کرد، اما با خروج جنگ افزارهای دفاع هوایی پاتریوت آمریکا و آلمان از ترکیه در سال 2015، آنکارا خرید سامانه های پدافند موشکی اس.400 را در اولویت قرار داد.
اس.400 با پوشش راداری گسترده و توان شلیک همزمان 80 موشک و نابودی اهداف تاکتیکی و بالستیکی از پنج تا 60 کیلومتر فاصله و 2 تا 27 کیلومتر ارتفاع از پیشرفته ترین سامانه های دفاعی در جهان شناخته می شود.
این سامانه متحرک زمین به هوا که در طول هشت دقیقه از حرکت به حالت استقرار و آماده باش شلیک می رسد، برای نابودی انواع اهداف هوایی دشمن مانند هواپیماهای پارازیت انداز، شناسایی و جاسوسی، راهبردی، بمب افکن و جنگنده های شکاری، موشک های بالستیک تاکتیکی و تاکتیکی-عملیاتی، موشک های بالستیک میان برد، اهداف هوایی مافوق صوت و دیگر جنگ افزارهای پیشرفته کاربرد دارد.
چین تنها کشوری است که تا امروز از روسیه اس 400 تحویل گرفته و این اقدام روسیه منتقدان زیادی در داخل داشته است چرا که معتقدند چین می تواند با مهندسی معکوس، نمونه مشابه روانه بازار تسلیحاتی جهان کند.
عراق، هند و عربستان نیز به شدت به دنبال خرید این سامانه پدافندی هستند.
خاورم/1905انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید