خانه / دسته‌بندی نشده / سرنوشت لایحه پایان برتری قوانین اروپایی در انگلیس در دست مجلس عوام

سرنوشت لایحه پایان برتری قوانین اروپایی در انگلیس در دست مجلس عوامدیوید دیویس وزیر برگزیت انگلیس در گفت‌وگو با خبرنگاران ابراز امیدواری کرد که نمایندگان مجلس به این لایحه‌ی سرنوشت‌ساز رأی مثبت بدهند، ‘در غیر این صورت خروج انگلیس پردردسر و همراه با هرج‌ومرج خواهد بود.’
وی افزود ‘مردم انگلیس در جریان همه‌پرسی پارسال به سردرگمی و هرج‌ومرج رأی ندادند و به همین خاطر پارلمان باید به رأی مردم احترام بگذارد.’
دیویس با بیان اینکه لایحه یادشده نقش کلیدی در برقراری اعتماد و ثبات در کشور ایفا می‌کند، بیان داشت: شرکت‌های تجاری و افراد می‌خواهند اطمینان داشته باشند که با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، قوانین به‌طور ناگهانی تغییر نکند و این دقیقاً همان مساله ای است که در این لایحه به آن اشاره‌شده است.
وزیر برگزیت اضافه کرد: بدون تصویب این لایحه ما دچار زحمت خواهیم شد و چنین چیزی به نفع هیچ‌کس نیست. از این رو من از تمام نمایندگان می‌خواهم تا به این لایحه سرنوشت‌ساز با علم به اینکه ما، از روز اول خروج از اتحادیه اروپا، برای مواجه با شرایط جدید آمادگی خواهیم داشت، رأی مثبت بدهند.
با این‌ حال احزاب سیاسی مخالف در پارلمان، دولت را متهم می‌کنند که در لایحه لغو بزرگ بندی را اضافه کرده است که بر اساس آن، اکثریت اعضاء کمیته پارلمانی نظارت بر روند برگزیت، نمایندگان حزب محافظه‌کار خواهند بود.
دولت محافظه‌کار انگلیس در فصل سوم لایحه «لغو بزرگ» پیشنهاد کرده که دست‌کم 5 تن از 9 عضو کمیته پارلمانی نظارت بر روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را، نمایندگان حزب محافظه‌کار باشند. با تصویب این لایحه، کمیته یادشده وظیفه خواهد داشت تا قوانین اتحادیه اروپا را که طی 40 سال گذشته با قوانین انگلیس گره‌خورده، باطل و یا به قوانین انگلیسی تبدیل کند.
«کایر استارمر» وزیر برگزیت کابینه پنجشنبه گذشته در جریان اولین روز رسیدگی به این لایحه در مجلس عوام عنوان کرد که در لایحه لغو بزرگ خلأهای قانونی بسیاری وجود دارد، ازجمله اینکه دولت را بدون در نظر گرفتن رأی پارلمان، در رابطه با برگزیت مختار می‌سازد.
وی بیان داشت: هرچند وزیر برگزیت لایحه یادشده را تلاشی برای برتری بخشیدن قوانین انگلیسی به اروپایی توصیف می‌کند اما هیچ اشاره جدی و قانونی به نقش پارلمان در این رابطه نشده است.
‘والری واز’ معاون پارلمانی رهبر حزب کارگر نیز طی اظهاراتی بیان داشت: این اقدامی بی‌سابقه، از سوی یک دولت اقلیت است که به لحاظ قانونی اختیاری در مجلس ندارد.آن‌ها می‌خواهند که از طریق این کمیته، اکثریت قاطع آراء را که در جریان انتخابات به دست نیاورند، تضمین کرده و پارلمان را به حاشیه برانند. اما ما با چنگ و دندان تلاش می‌کنیم تا این کمیته نظر رأی‌دهندگان انگلیسی را منعکس کند و به ماشین امضاء دولت تبدیل نشود.
در همین حال جرمی کوربین رهبر حزب کارگر از اعضای حزب خود خواسته تا به لایحه یادشده رأی مثبت ندهند.
برخی از نمایندگان شورشی حزب محافظه‌کار که حامی ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا هستند نیز در اظهاراتی مخالفت خود را با این لایحه ابراز کردند.
کن کلارک یک نماینده محافظه‌کار مجلس عوام گفت ‘من دیگر اطمینان و شعر سرایی نمی‌خواهم. من خواهان اصلاحات مثبت هستم. اگر دولت قادر نیست که این اصلاحات را صورت دهد مجبورش می‌کنیم که به میز طراحی بازگرد’.
انا سوبری از دیگر نمایندگان مجلس عوام از حزب محافظه‌کار نیز بیان داشت که طرفداران برگزیت به مردم دروغ گفته اند و این مساله مایه خجالت است. دومینیک گریو دادستان پیشین انگلیس از حزب محافظه‌کار نیز لایحه لغو بزرگ را یک ‘هیولای زشت’ نامید.
شنبه گذشته نیز دست کم 50 هزار تن از طرفداران ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا، در مخالفت با لایحه لغو بزرگ، در خیابان های لندن دست به تظاهرات زدند.
در جریان این حرکت اعتراضی که از ‘هاید پارک’ واقع در قلب لندن آغاز شد و تا مقابل پارلمان ادامه داشت، شرکت‌کنندگان شعارنوشته‌هایی را در دست داشتند که بر روی آن عبارت هایی همچون ‘اتحادیه اروپا را دوست دارم’، ‘برگزیت اقدامی سمی است’، ‘هنوز نرفته دلمان برای اتحادیه اروپا تنگ شده است’ نوشته شده بود.
معترضان خواستار عدم حمایت نمایندگان مجلس از لایحه لغو بزرگ و برگزاری مجدد همه پرسی برگزیت پیش از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شدند.
با تصویب لایحه لغو بزرگ، «قانون جوامع اروپایی 1972» از قوانین انگلیس حذف خواهد شد و قوانین انگلیس بار دیگر مرجع اصلی قانونی در این کشور به شمار می‌روند.
‘قانون جوامع اروپایی’ (European Community Act) در سال 1972 برای آنکه مقررات این اتحادیه در انگلیس اعتبار پیدا کنند در مجلس عوام به تصویب رسید.
بر اساس این قانون، انگلیس تابع قوانین اتحادیه اروپا شد و قوانین اتحادیه اروپا بر قوانین داخلی این کشور اولویت پیدا کرد. دادگاه عدالت اروپا هم در واقع نقش دیوان عالی انگلیس را ایفا می‌کند.
نمایندگان مجلس انگلیس پنجشنبه گذشته کار بررسی لایحه لغو بزرگ را آغاز کرده و امشب این لایحه به رای گذاشته خواهد شد.
دیوید دیویس تاکید دارد که لایحه یادشده ‘چک سفید امضا’ برای دولت به شمار نمی‌رود و بدون تصویب این لایحه امکان خروج نرم از اتحادیه اروپا وجود ندارد.
مردم بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز، ایرلندشمالی) در روز 23 ژوئن 2016 ( سوم تیر 1395) با شرکت در همه‌پرسی رأی به خروج از اتحادیه اروپا دادند.
در همه پرسی 23 ژوئن (سوم تیر) 51.9 درصد مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا و 48.1درصد آنها به ماندن در این اتحادیه رأی دادند.
احزاب سیاسی اسکاتلند و دولت محلی ایرلند شمالی خواستار ماندن در اتحادیه اروپا هستند اما دولت انگلیس اعلام کرده این کشورهای تفویض حق وتو نداشته و باید تابع بریتانیا باشند
اروپام **ه.ن **1479
ناشر:حسن سالک رضائیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید