خانه / دسته‌بندی نشده / سفیر ایران در چین: نشست های فرهنگی مکانیسم‌های اصلی پژوهش های فرهنگی دو کشور است

سفیر ایران در چین: نشست های فرهنگی مکانیسم‌های اصلی پژوهش های فرهنگی دو کشور استبه گزارش ایرنا، پنجمین سمینار روابط فرهنگی ایران و چین با عنوان «گفت وگوی فرهنگی و طرح یک کمربند یک راه» روز دوشنبه طی مراسمی در پژوهشگاه تاریخ جهان آکادمی علوم اجتماعی شهر پکن فعالیت دو روزه خود را آغاز کرد.
«علی اصغر خاجی» در سخنان خود از ایران و چین به عنوان دو تمدن کهن جهانی نام برد که دارای تاریخ و فرهنگی غنی می باشند.
وی گفت که ارتباطات فرهنگی دو کشور دارای سابقه طولانی و با قدمتی بیش از 2 هزار سال است که امروز و به لطف پیشرفت تکنولوژی و توسعه ارتباطات، بستر و ابزار گسترش روابط فرهنگی بیش از پیش مهیاست.
سفیر کشورمان در چین با اشاره به اشتراکات فرهنگی دو کشور، تصریح کرد که دو ملت از فرهنگ کشور مقابل استقبال نموده و علاقمند به گسترش این روابط هستند.
وی در این رابطه به سفر و بازدید متقابل رئیسان جمهوری ایران و چین از کشورهای یکدیگر اشاره کرد که باعث شده است روابط و همکاری های دو کشور به سطح راهبردی ارتقا یابد.
مقام عالی سیاسی کشورمان در چین همچنین گفت که چین در حال حاضر شریک اول تجاری ایران است و روابط دو کشور در تمامی عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی در حال گسترش است.
«خاجی» در عین حال روابط فرهنگی دو کشور را نیز قابل توجه ذکر کرد و در این رابطه به حضور ایران به عنوان میهمان ویژه در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب پکن با مشارکت حدود 60 ناشر، نویسنده و هنرمند و برپایی نمایشگاه عکس مشترک «ایرنا» و «شین هوا» به عنوان خبرگزاری های رسمی دو کشور در حاشیه این نمایشگاه اشاره کرد که توانستند با نمایش 100 عکس به بازدیدکنندگان گوشه هایی از فرهنگ و تاریخ ایران و چین را معرفی کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز امیدواری کرد که امسال نیز مجموعه مقالات ارائه شده در پنجمین سمینار روابط فرهنگی ایران و چین تحت عنوان «کتاب پنجمین دوره سمینار فرهنگی دو کشور» گردآوری و در اختیار علاقمندان به این حوزه قرار گیرد.
سفیر کشورمان همچنین پیشنهاد کرد که برگزار کنندگان این همایش، با ایجاد یک پایگاه اینترنتی دسترسی عموم مردم را به نتیجه تحقیقات ارزشمند این محققان فراهم آورد چرا که این پایگاه اینترنتی می تواند بستری مناسب برای تداوم ارتباط محققان دو کشور باشد.
«خاجی» نقش دانش پژوهان و محققان در گسترش شناخت مردم دو کشور از یکدیگر را بسیار مهم دانست و گفت که این مهم زیربنای روابط دو کشور را تشکیل می دهد.
گفتنی است پیش از سخنان سفیر کشورمان، «خن شونگ خونگ» رئیس پژوهشگاه تاریخ جهان و «سای فانگ» معاون آکادمی علوم اجتماعی چین نیز در سخنانی برگزاری این رویداد فرهنگی را در بسط و توسعه روابط فرهنگی دو کشور مهم ارزیابی کردند.
قهرمان سلیمانی معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هم که میهمان این همایش است، سخنان خود را در خصوص اشتراکات فرهنگی دو کشور با تمرکز به خط و زبان ارائه کرد.
بر اساس برنامه اعلام شده قرار است پنج تن از اساتید دانشگاهی ایران و 15 نفر از اساتید چینی نیز مقالات خود را در زمینه روابط فرهنگی و تمدنی دو کشور در طول تاریخ و در دوران معاصر، در این همایش دو روزه ارائه کنند.
آساق**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید