خانه / آموزشی / سودان بار دیگر از مصر در شورای امنیت شکایت کرد

سودان بار دیگر از مصر در شورای امنیت شکایت کردبه گزارش ایرنا و به نقل از پایگاه خبری روزنامه سودانی «الحوش » دولت سودان در این شکایت تاکید کرده است که حلایب بخشی از خاک سودان است و نیروهای مصری، شهروندان سودانی را مورد آزارقرار می دهند و آن ها را بازداشت یا از این منطقه اخراج می کنند.
سودان از سال 1958میلادی پیوسته شکایت خود را در مورد مثلث مرزی حلایب و شلاتین تجدید می کند و می گوید مصر با مذاکره در این خصوص و همچنین داوری بین المللی مخالفت می کند.
مصر اواخر سال گذشته اقدام به ساخت 100 باب خانه مسکونی ، پخش برنامه های تلویزیونی و خطبه های جمعه در این منطقه مورد مناقشه کرد و یک سد نیز برای جمع آوری آب سیلاب ها و همچنین یک بندر صیادی در منطقه شلاتین ساخت.
سودان هم در مقابل پیوسته در خصوص این اقدام های مصر به شورای امنیت شکایت می کند .سودان چند ماه پیش اعلام کرد توافقنامه ترسیم مرزهای عربستان- مصر را که در سال 2016میلادی به امضا رسید، به رسمیت نمی شناسد زیرا حق سودان را در مثلث مرزی حلایب و شلاتین نادیده گرفته و حلایب را بخشی از خاک مصر دانسته است و مدتی پس از آن در 15 دی ماه گذشته نیز سفیر خود را از قاهره فراخواند که پس از گذشت حدود دو ماه هنوز وی به قاهره بازنگشته است.
سودان مثلث حلایب واقع در کرانه غربی دریای سرخ را بخشی از خاک خود می داند و می گوید مصر آن را به اشغال در آورده است.
از سوی دیگر مصر تاکید دارد که منطقه حلایب و شلاتین بخشی از خاک مصر است، شهروندان مصری در آن سکونت دارند و اکنون نیز این مناطق تحت حاکمیت مصر است.
اختلاف میان دو کشور در خصوص این منطقه از زمان استقلال سودان در سال 1956میلادی وجود دارد اما تاجران و مردم دو کشور در این منطقه تا سال 1995 (1374 خورشیدی) بدون مشکل رفت آمد می کردند و در این سال ارتش مصر وارد این منطقه شد و کنترل آن را به دست گرفت.
خاورم **2041**انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید