خانه / دسته‌بندی نشده / شکاف در راست افراطی آلمان/ یکی از رهبران ارشد حزب AfD جدا می شود

شکاف در راست افراطی آلمان/ یکی از رهبران ارشد حزب AfD جدا می شودبه گزارش ایرنا، حزب آلترناتیو برای آلمان که در سال 2013 تاسیس شده است در انتخابات روز یکشنبه نزدیک به 13 درصد از آرا را کسب کرد و پس از دو حزب راست میانه ‘دموکرات مسیحی’ و چپ میانه ‘سوسیال دموکرات’ به سومین حزب بزرگ در پارلمان آلمان تبدیل شد.
در این حال ، فرائوکه پتری یکی از رهبران جناح معتدل این حزب روز سه شنبه اعلام کرد که به اختلاف دیدگاه با سایر مقامات ارشد حزب آلترناتیو برای آلمان ، از این حزب جدا می شود. پتری روز دوشنبه نیز اعلام کرده بود که در فراکسیون این حزب در مجلس نیز شرکت نمی کند و به عنوان یک نماینده مستقل در مجلس حاضر خواهد شد.
این سیاستمدار 42 ساله آلمان در شهر درسدن در شرق آلمان به خبرنگاران گفت: ما تلاش کردیم که مسیر را عوض کنیم اما زمانی به این نتیجه می رسید که این کار دیگر ممکن نیست ؛ من 5 فرزند دارم که در قبال آنان مسئولیت دارم و شما در نهایت باید بتوانید در آینه نگاه کنید.
بر اساس گزارش ها، پتری با سایر مقامات حزب در این مورد اختلاف نظر داشته که این حزب باید خط مشی معتدل تری در پیش بگیرد تا بتواند در دولت ائتلافی مشارکت کند.
از سوی دیگر اعلام شد که ‘مارکوس پرتزل’ همسر پتری که او نیز رهبر این حزب در ایالت غربی ‘نورد راین وستفالیا’ و همچنین نماینده پارلمان اروپاست ، از این حزب جدا می شود و بصورت مستقل در مجلس حاضر خواهد شد.
بنا به گزارش رویترز ، احزاب راست افراطی در اروپا سابقه دیرینه ای در نزاع داخلی در بین جناح های مختلف خود را دارند . ‘مارین لوپن’ رهبر حزب راست افراطی جبهه ملی فرانسه نیز هفته گذشته معاون خود را به علت اختلاف در مورد سیاستها از دست داد.
‘الکساندر گائولند’ و ‘آلیس وایدل’ دو نامزد ارشد این حزب در انتخابات ، روز سه شنبه به عنوان روسای فراکسیون این حزب در پارلمان آلمان (بوندستاگ) انتخاب شدند. گائولند از حامیان ‘بویرن هوکه’ یکی از اعضای حزب است که با دفاع از هیتلر و انتقاد از بنای یادبود هولوکاست در برلین ، جنجال ساز شده است.
پتری در ماههای گذشته خواستار تعدیل سیاستهای حزب به منظور آماده سازی برای پیوستن به دولت ائتلافی شده بود اما سایر مقامات ارشد این حزب خواستار فعالیت در پارلمان به عنوان حزب مخالف دولت هستند.
گائولند که در جریان مبارزات انتخاباتی سخنانی جنجالی بر زبان آورده بود ، روز سه شنبه گفت : روشن است که صحبتهای انتخاباتی با حرفها در پارلمان متفاوت خواهد بود.
به گزارش ایرنا ، پس از ماهها مبارزات انتخاباتی که بسیاری آن را رقابتی سرد و کسل کننده توصیف می کردند، انتخابات پارلمانی فدرال آلمان روزیکشنبه برگزارشد و نتیجه آن ریزش آرای هر دو حزب اصلی آلمان و افزایش قابل ملاحظه آرای حزب ملی گرا و پوپولیست نوظهور در این کشور بود. دو حزب بزرگ و شریکان دولت ائتلافی کنونی آلمان در انتخابات روز یکشنبه میلیون ها رای را از دست دادند که تنها بیش از 1.5 میلیون آن به سبد آرای حزب پوپولیست آلترناتیو برای آلمان واریز شد.
میزان مشارکت مردمی در انتخابات روز یکشنبه حدود 75.9 درصد اعلام شده که نسبت به انتخابات چهار سال پیش افزایش داشته است. مشارکت در انتخابات سال 2013 در حدود 71.5 درصد بود.
هر چند حزب اتحاد دمکرات مسیحی آنگلا مرکل (به همراه حزب خواهری خود سوسیال مسیحی ها) همچنان با حدود 33 درصد آرا قدرتمندترین حزب آلمان باقی مانده اما مساله مهم این است که این حزب نزدیک به 9 درصد از آرای خود را از دست داده و بدترین نتیجه انتخاباتی از سال 1949 تا کنون را کسب کرد و در واقع متحمل یک شکست سیاسی شد.
حزب سوسیال دمکرات شریک ائتلافی حزب دمکرات مسیحی نیز بیش از 5 درصد از آرای خود را از دست داد و با کسب حدود 20 درصد از آراء ضعیف ترین نمایش انتخاباتی خود از سال 1933 تا کنون را داشت.
شبد**1078** 9122**خبرنگار: بابک جعفری** انتشار دهنده: مهدی نعمتیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید