خانه / آموزشی / فرانسه حامی اصلی ستیزه جویان خارجی داعش است

فرانسه حامی اصلی ستیزه جویان خارجی داعش استبه گزارش روز پنجشنبه ایرنا، روزنامه ینی شفق با انتشار گزارشی تحت عنوان ‘داعش را نیز تغذیه می کند’ کشورهای غربی به ویژه فرانسه را متهم به حمایت از داعش کرد و نوشت: واحدهای امنیتی که در راستای عملیات شاخه زیتون در حال پاکسازی منطقه عفرین هستند، در مناطق عملیاتی سپر فرات نیز اقدامات پاکسازی را ادامه می دهند به طوری که تاکنون بیش از 150 تروریست داعشی را که قصد ورود به مناطق اعزاز، جرابلس و الباب را داشتند، دستگیر کرده اند.
به نوشته این رسانه، با اقدامات مشترک واحدهای امنیتی، اطلاعاتی و نیروهای ویژه در مناطق عملیاتی سپر فرات، شمار زیادی از عناصر داعشی دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده اند.
به نوشته ینی شفق، تاکنون بیش از 900 تروریست داعشی دستگیر شده، محاکمه شده اند.
این رسانه نزدیک به دولت ترکیه مدعی شد که دولت فرانسه به حمایت از نیروهای تروریستی حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) در منبج سوریه نیز می پردازد و این گروه تروریستی را نیز تغذیه می کند.
ینی شفق به نقل از قاضی دادگاه منطقه جرابلس نوشت: بیش از 900 داعشی در زندان های الباب، چوپان بی، جرابلس، هاوار، اعزاز و ابو فراس محبوس بوده و اغلب آنها در مناطق هاوار و چوپان بی دستگیر شده و تبعه فرانسه هستند.
رسانه های ترکیه در چند روز اخیر با انتشار اخبار و گزارش های انتقادی، به سخنان ماکرون رییس جمهوری فرانسه مبنی بر میانجیگری میان ترکیه و نیروهای کُردی سوریه واکنش نشاده داده و این کشور را حامی تروریست ها معرفی کردند.
روزنامه استار روز گذشته با انتشار گزارشی تحت عنوان ‘مجروحان پ.ک.ک در اروپا’ مدعی شد که سران پ.ک.ک مجروحان این تشکیلات تروریستی به فرماندهان ارشد زخمی شده در جریان عملیات عفرین را برای درمان به اروپا اعزام می کنند و بنا بر آخرین اخبار دریافتی از منابع اطلاعاتی محلی، بیش از 70 نفر از فرماندهان مجروح پ.ک.ک به کشور فرانسه منتقل شده اند.
روزنامه ینی شفق در گزارش دیگری از ورود سربازان فرانسوی به منبج برای حمایت از پ.ک.ک خبر داد و از آن به عنوان ‘اشغالگران جدید وارد سوریه شدند’ نام برد.
به نوشته این رسانه، بیش از 60 سرباز فرانسوی از منبج به تل ابیض وارد شده و با عناصر گروه های تروریستی به صورت مستمر دیدار و مذاکره کرده اند.
بنا به اعلام رسانه های ترکیه، امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه چندی پیش با 6 نفر از رهبران گروه های کُردی سوریه دیدار کرده و ضمن اعلام حمایت از آنها و با اعلام احتمال حضور نظامی فرانسه در منبج، پیشنهاد داده است که حاضر است برای حل مساله اختلاف بین ترکیه و گروه های کردهای سوریه میانجیگری کند.
بلافاصله پس از این پیشنهاد مکرون، مقامات آنکارا در واکنش های متعدد، پیشنهاد رییس جمهوری فرانسه برای میانجیگری بین ترکیه با گروه های کردی سوریه را رد کردند به طوری که رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه طی یک سخنرانی خطاب به امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه گفت: ‘شما می توانید با گروه های تروریستی بر سر میز مذاکره بنشینید، اما ترکیه مبارزه خود با این گروه ها را مانند آن چه که در عفرین انجام داد، ادامه خواهد داد.’
اردوغان همچنین اظهارات رییس جمهوری فرانسه در زمینه میانجیگری بین ترکیه و گروه های کردی سوریه را گزافه گویی خواند.
ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه اواخر سال گذشته میلادی در مصاحبه با شبکه خبری «بی اف ام تی وی» فرانسه اعتراف کرد: شمار تروریست های فرانسوی که همچنان در سوریه و عراق حضور دارند و بازگشت آنها به فرانسه بسیار دشوار است، 500 نفر هستند.
وی بدون اشاره به جزییات دیگری افزود: تروریست های فرانسوی یا اسیر می شوند یا در جاهای دیگر متفرق خواهند شد.
خاورم/1905انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید