خانه / دسته‌بندی نشده / مداخله آمریکا در بحران جنوب فیلیپین افزایش یافت

مداخله آمریکا در بحران جنوب فیلیپین افزایش یافتبه گزارش ایرنا؛ درگیریهای شهر مراوی از روز 23 ماه مه (دوم خرداد) پس از آن آغاز شد که نیروهای نظامی فیلیپین در تلاش برای دستگیری ‘ایسنیلون هایپلون’ بودند. این گروه به عنوان سرکرده داعش در میندانائو شناخته می شوند.
تارنمای ‘اینکوایرر’ فیلیپین روز جمعه گزارش داد: اواسط هفته جاری دستکم چهار نماینده آمریکا با محلق شدن به تیم عملیات جنایی فیلیپین کالبد شکافی حدود 40 جسد را آغاز کردند.
‘ماری لئوسی ماگ – آبو’ رئیس بخش عملیات جنایی پلیس فیلیپپین در سخنانی بیان کرد که نیروهای آمریکایی علاقمند شناسایی و پی بردن به احتمال حضور تروریست ها خارجی در این بحران هستند که در کنار گروه ‘مائوته’ با ارتش فیلیپین جنگیده و به هلاکت رسیده اند.
جمع آوری اجساد کشته شدگان در شهر مراوی در حالی ادامه دارد که نظامیان همچنان به عملیات خود علیه پاکسازی منطقه از تروریست ها ادامه می دهند.
‘ضیا آدیئونگ’ سخنگوی کمیته مدیریت بحران در استان ‘لانائو دل سور’ فیلیپین نیز اظهار کرد که تیم های جمع آوری کننده اجساد دقت می کنند تا جزئیات مستنداتی که می تواند در آینده جهت شناسایی هویت کشته شدگان مورد استفاده قرار گیرد و یا به اعلام اتهامات جنایی علیه کسانی که در اشغال تروریستی شهر مراوی کمک کرده اند، منجر شود.
وی افزود که نگاه ما به این منطقه یک منطقه جنگی نیست بلکه آن را یک صحنه جرم می دانیم.
بنابه گفته این مقام فیلیپینی از ابتدای درگیریهای شهر مراوی تاکنون 105 جسد مورد شناسایی قرار گرفته که اغلب آنها تروریست های گروه مائوته بودند.
**نخستین نشانه های افزایش همکاری های نظامی آمریکا و فیلیپین
آنگونه که روزنامه ‘استریت تایمز’ به نقل از فرمانده ارتش فیلیپین نوشته است: آمریکا متحد شماره یک فیلیپین است و این کشور خواستار انجام رزمایش های جنگی دوره ای با آمریکا است.
اظهارات ‘ادواردو آنو’ فرمانده ارتش فیلیپین مبنی بر همکاری نظامی با آمریکا در حالی بیان شده است که ‘رودریگو دوترته’ رئیس جمهور فیلیپین هفته گذشته در چرخشی 180 درجه خواستار روابط گرم تر با آمریکا شد.
‘دوترته’ در حالی خواستار افزایش همکاریها با آمریکا شده که وی پیشتر و به ویژه در ماههای پایانی دولت ‘باراک اوباما’ سیاست ضدآمریکایی را دنبال می کرد و نوک محور سیاست خارجی خود را رو به پکن قرار داده بود.
‘دوترته’ که ‘باراک اوباما’ را با رکیک ترین کلمات هدف سیاست ضد آمریکایی خود قرار داده بود، هفته گذشته وعده داد که با آمریکا روابط دوستانه ای خواهد داشت.
حضور ‘ادواردو آنو’ فرمانده ارتش فیلیپین در ‘هاوایی’ بتازگی و پس از دیدار با ‘هری هریس’ فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا در منطقه آسیا و اقیانوسیه به فیلیپین بازگشت. وی اکنون برگزاری رزمایش های مشترک با نیروهای نظامی آمریکا را در صدر برنامه های خود قرار داده که حاکی از نخستین اقدامات عملی افزایش تعاملات مانیل- واشنگتن است.
آساق**241**1599**3404**انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید