خانه / دسته‌بندی نشده / مذاکرات آستانه 6 و شکاف در دیوار گروه های تکفیری

مذاکرات آستانه 6 و شکاف در دیوار گروه های تکفیریبه گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، ششمین دور مذاکرات آستانه روزهای 23 و 24 شهریور ماه در قزاقستان برگزار شد و مذاکره کنندگان بر سر مناطق کاهش تنش چهارگانه شامل مناطقی از استان ادلب، بخش‌هایی از استان‌های لاذقیه، حلب و حماه، مناطقی از درعا و قنیطره و بخش‌هایی از استان‌های حمص، دمشق و غوطه شرقی به توافق رسیدند.
پایان دادن به همه اقدام های جنگی بین طرف های درگیری شامل نیروهای دولتی و معارضان پیوسته به آتش بس، تسهیل دسترسی ساکنان به کمک های انسان دوستامه، بازسازی زیرساخت ها، تامین شرایط ارائه کمک های پزشکی و بازگشت آوارگان نیز در این تفاهم نامه مورد تاکید قرار گرفته است.
راهبرد مذاکرات آستانه پاییز سال گذشته در نشست مشترک وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه در مسکو اعلام شد. تصمیم همگرایی این سه کشور کاهش دامنه درگیری ها، توافق جمعی مبارزه با تروریسم و برقراری آتش بس فراگیر در سوریه از 10 دی ماه سال گدشته را در پی داشت که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز تائید شده است.
در ادامه نگاهی به مهم ترین محورهای تحلیلی در رسانه های عربی درباره نتیجه نشست آستانه 6 برای حل بحران سوریه خواهیم داشت.

** پیروزی رویکرد نظام سوریه درباره چگونگی حل بحران
روزنامه های «الاخبار» و «البناء» لبنان و «الخلیج» امارات و «الوطن» عمان با اشاره به نتیجه نشست آستانه 6، پیش بینی کردند به زودی گروه های تروریستی در سوریه نابود شوند و رویکرد نظام سوریه درباره حل بحران این کشور جنبه عینی به خود گیرد.
به نوشته روزنامه الاخبار، راه حل بحران سوریه سال ها است که آماده بود و مسکو با موافقت دمشق و تهران بارها آن را مطرح کرده بودند. اما این راه حل که عنوان آن «جداسازی مخالفان از تروریست ها بود» با مخالفت واشنگتن روبرو می شد.
اکنون در نتیجه نشست آستانه 6 که با همکاری روسیه، ایران و ترکیه زمینه دور کردن گروه هیات تحریر الشام از استان ادلب را فراهم می کند به نظر می رسد به واقعیت نزدیک می شود. این طرح در حالی اجرایی می شود که ارتش سوریه و همپیمانان آن پس از شکست محاصره دیرالزور و آزادسازی هزاران کیلومتر از خاک سوریه و صدها شهر از کنترل داعش به شرق الفرات رسیده است.
روزنامه الاخبار در گزارشی زیرعنوان «آستانه 6 موفقیت جداسازی مخالفان از جبهه النصره» نوشت: فعالیت دیپلماسی مسوولان دولت های بانی آتش بس در نشست آستانه به ثمر نشست. توافق درباره مناطق کاهش تنش در ادلب که مدت ها پیاده سازی آن کار پیچیده ای به نظر می رسید با همکاری کشورهای منطقه و موضع آنها درباره سوریه سبب به وجود آمدن تفاهمی شد که عنوان برجسته آن «جداسازی مخالفان از تروریست ها» است.
روزنامه الاخبار در گزارشی دیگر به قلم «صهیب عنجرینی» نوشت: پس از 6 مرحله مذاکرات، به تازگی روند آستانه شکافی در دیوار تکفیری هایی که طی دو سال گذشته در ادلب برافراشته بودند، به وجود آورد. پس از این «ابومحمد الجولانی» وارد بدترین روزگار خود در سوریه می شود. این رهبر تندرو اکنون چیزی را می آزماید که پیش از این دیگر رهبران تکفیری آن را آزمودند و به مهره سوخته ای تبدیل شدند. تغییرها به طور ناگهانی به وجود نیامده است. در مراحل مختلف و همزمان با تحولات سوریه، میخ هایی در تابوب جبهه النصره وارد شده است. صبر راهبردی دمشق موفقیت خود را به اثبات رسانده است.
به نوشته روزنامه الخلیج، موفقیت مذاکرات آستانه برای برپایی منطقه کاهش تنش در ادلب درهای تحولات میدان های نبرد را علیه جبهه النصره خواهد گشود. این جبهه با وارد کردن هزاران جنگنجو به ادلب این استان را به بزرگترین پایگاه خود و همپیمانانش تبدیل کرده است.
جبهه النصره پس از تحقق جداسازی مخالفان و گروه های تروریستی، هدف نیروهای نظام و دولت های ضامن آتش بس قرار خواهد گرفت. این آزمون واقعی برای کشورهای ضامن آتش بس به ویژه ترکیه است که باید موضع سرنوشت سازی علیه این گروه بگیرد. نبرد آینده ادلب در چارچوب نبرد علیه گروه های تروریستی از نبردهای حلب و دیرالزور اهمیت بیشتری خواهد داشت. زیرا با این نبرد همه سرزمین های سوریه از کنترل تروریست ها خارج و زمینه حل سیاسی بحران از طریق مشارکت همه نیروهای فعال در سوریه را فراهم می کند.
به نوشته روزنامه البناء، اگرچه پنج نشست گذشته آستانه در چارچوب تلاش سوریه و همپیمانان آن برای تقویت آتش بس و تثبیت اصول اساسی برای حل سیاسی ، اولویت دادن به مبارزه با گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره و دیگر گروه ها ، جداسازی گروه های مخالف از گروه های تروریستی ، تعیین مکان حضور این گروه ها و تاکید بر احترام به حاکمیت، استقلال و وحدت سرزمینی سوریه قرار می گرفت. اما در نتیجه نشست آستانه 6 همه این بندها اجرایی خواهد شد و سازکارها و مسوولیت کشورهای ضامن روند اجرایی توافق آستانه مشخص شده است.
در گذشته با توجه به قدرت مانور ترکیه توافقات اجرایی نمی شد ، در عین حال که بسیاری از مناطق سوریه هنوز زیر کنترل گروه های تروریستی بود و از سویی ترکیه نیز بر روی تغییر موضع آمریکا در روابط با کردها شرط بندی کرده بود، اما اکنون پس از هواداری آمریکا از کردها، شکست محاصره دیرالزور ، وارد شدن ضربه های قوی به گروه داعش و قطعی شدن پیروزی نظام سوریه دیگر نظام ترکیه برای شانه خالی کردن از عمل برای اجرای بندهای توافق، قدرت مانور ندارد.
ارتش سوریه و همپیمانان آن قدرت کافی برای یکسره کردن نبرد در میدان های نبرد استان ادلب را دارند.آنها پس از آزادسازی بخش گسترده ای از سرزمین های سوریه از کنترل داعش می توانند اولویت را به آزادسازی ادلب بدهند. از این رو، موازنه قدرت در میدان های نبرد به طور کامل به سود نظام ملی سوریه تغییر کرده است. این نشان می دهد لحظه شکست کامل گروه تروریستی داعش فرارسیده است. از این رو، نتیجه نشست آستانه با فضای مثبت همراه بود.
به نوشته روزنامه الوطن، در نتیجه پیشرفت نشست های آستانه، فضا و شرایط مثبتی برای برقراری گفت وگوی سوری سوریه با نظارت سازمان ملل در ژنو فراهم می شود. این مذاکرات در شرایطی صورت می گیرد که هنوز هم گردن مردم سوریه زیر ساطور تروریسمی است که ده ها کشور برای حمایت از آنها همنوا شده اند.

** تنگ شدن عرصه بر تروریست ها و حامیان آنان در سوریه
روزنامه «الثوره» سوریه با اشاره به پیروزی های ارتش سوریه و همپیمانان آن اوضاع تروریست ها و پشتیبانان آن را وخیم ارزیابی کردند.
به نوشته روزنامه الثوره، برخی مسائل نشان می دهد سوریه و همپیمانان آن عرصه را بر دسیسه چینان تنگ کرده اند. پیشروی ارتش در مناطق گسترده ای از سرزمین های سوریه، عقب نشینی نیروهای آمریکایی و انگلیسی به کشورهای همسایه، گسترش دامنه مناطق کاهش تنش در نتیجه نشست آستانه 6 ، تحولات سیاسی، اظهارات مقام و دیدارهای و تغییر موضع دشمنان سوریه همه از این مسائل هستند.
دشمنان سوریه مواضع گذشته خود را فراموش کرده اند و اکنون به گونه ای موضع گیری می کنند که با منافع آنها در آینده متناسب باشد. طوفان سوریه تروریست های تندرو را ریشه کن می کند. برخی از گروه های تروریستی در ادلب علیه یکدیگر وارد عمل شده اند. تحولات بزرگ در سوریه تروریست ها و حامیان آنان را سرگردان کرده است. آنها همه نیروهای تکفیری را از دست داده اند و این موضوع را دریافته اند که شمارش معکوس مزدوران آنها چند روز پیش آغاز شده است. همه گروه های مخالف و حامیان آنان این موضوع را درک کرده اند که عرصه سوریه بر آنان تنگ شده اند. زیرا آنان هیچ طرح قابل تامل ارائه نکرده اند. نور پیروزی ارتش عربی سوریه در افق درحال درخشیدن است.

پژوهشم **9278**1601** خبرنگار: اصغریوسفی ** انتشار : شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید