خانه / آموزشی / مقام ارشد سازمان ملل: پاکسازی نژادی میانمار علیه مسلمانان روهینگیایی ادامه دارد

مقام ارشد سازمان ملل: پاکسازی نژادی میانمار علیه مسلمانان روهینگیایی ادامه داردبه گزارش روز پنجشنبه ایرنا «آندرو گیلمور» دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد پس از سفری چهار روزه به کمپ های روهینگیایی‌ها در شهر «کاکس بازار» بنگلادش، عنوان کرد که درحالی که بیشتر روهینگیایی‌های نزدیک مرز بنگلادش از روستاهای خود گریخته و خود را به بنگلادش رسانده اند، تعداد زیاد دیگری از مناطق دور افتاده تر ایالت «راخین» همچنان در حال رساندن خود به بنگلادش و در تلاش برای خروج از میانمار هستند.
وی در بیانیه منتشر شده توسط دفتر کمیسیاری عالی حقوق بشر سازمان ملل (OHCHR) ذکر کرد: پاکسازی نژادی روهینگیایی‌ها از میانمار ادامه دارد. پس از سفری که به کاکس بازار داشتم، فکر نمی‌کنم نتیجه دیگری از این وضع بتوان بگرفت.
در 15 فوریه (26 بهمن) سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) در گزارشی اعلام کرد که 671 هزار روهینگیایی از سال 2017 (1396) تا کنون از مرزهای میانمار عبور کرده و از این کشور گریخته اند.
تعداد زیادی از آوارگان روهینگیایی کمپ‌های مستقر در «کاکس بازار» بنگلادش، به «گیلمور» گفته اند که بسیاری از روهینگیایی‌هایی که قصد فرار از خانه‌های خود را داشته اند، توسط نیروهای میانمار اسیر شده و هرگز بازنگشته اند.
ارتش «تاتماداو» میانمار به عنوان مسئول کشتار دسته جمعی، تجاوز و آتش زدن عمدی روستاهای اقلیت مسلمان روهینگیایی شناخته می‌شود که این جنایات را به عنوان «عملیات پاکسازی» و در واکنش به حمله یک گروه شبه نظامی، مرتکب شده است.
«ارتش آزادی بخش آراکان» گروهی است که در 25 اوت 2017 (3 شهریور 96) به چند نیروی پلیس و ارتش حمله کرده بود که در پی آن ارتش و بوداییان افراطی میانمار به روستاهای محل سکونت روهینگیایی‌ها حملات گسترده ای کردند که باعث کشتار بیش از هزار نفر از مردم و آواره شدن صدها هزار نفر از جمعیت این اقلیت مسلمان شد.
دفتر کمیسیاری عالی حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی که بر اساس تحقیقات سازمان های مدنی مختلف از جمله «دیده بان حقوق بشر» انجام شده است، ذکر کرده که نیروهای ارتش میانمار به صورت مکرر زنان و دختران روهینگیایی را آزار جنسی داده اند.
«گیلمور» در این خصوص بیان داشت: شواهد حاکی از آن است که آزار و اذیت گسترده و برنامه ریزی شده علیه روهینگیایی‌ها همچنان ادامه دارد.
طبق گزارشی از رسانه «ایراوادی»، حدود 90 درصد از روهینگیایی‌ها در 6 ماه اخیر از میانمار گریخته اند که «گیلمور» عقیده دارد بازگشت آن‌ها در شرایط فعلی غیر ممکن است.
بنگلادش و میانمار طی قراردادی در نوامبر گذشته (آبان 96) توافق کردند که روهینگیایی‌های گریخته از خشونت‌ها را طی برنامه‌ای 2 ساله به میانمار بازگردند که اجرای آن به تعویق افتاد.
دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین از کشور بنگلادش که خود دارای مشکلات اقتصادی است، به دلیل میزبانی از آوارگان روهینگیایی تشکر کرد.
وی در اینباره گفت: بنگلادش سطحی از سخاوتمندی را در میزبانی از روهینگیایی‌ها نشان داده که متأسفانه در بسیاری از کشورهای جهان و این منطقه، یافت نمی‌شود.
آساق ****241**1599انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید