خانه / دسته‌بندی نشده / میانمار: 50 تروریست بنگالی دستگیر شدند/ گزارشی از استان راخین

میانمار: 50 تروریست بنگالی دستگیر شدند/ گزارشی از استان راخینبه گزارش ایرنا، تارنمای ‘الون میانمار’ روز شنبه اعلام کرد: از 25 ماه اوت تا هفتم سپتامبر (3 تا 16 شهریور ماه) حدود 50 تروریست بنگالی مرتبط با ارتش رستگاری روهینگیای راخین در شورش های شهر شمالی ‘ماگوندائو’ در استان راخین دستگیر شد و 35 خانه نیز در آتش سوخته است.
براساس ادعای میانمار، هنگامی که نیروی های امنیتی این کشور روز سوم سپتامبر (12 شهریور) عملیات منطقه ای را در روستای ‘دوئتان’ انجام دادند، این افراد که در حملاتی دست داشتند، بازداشت شدند.
نیروهای امنیتی میانمار پس از آن در روز 6 سپتامبر (15 شهریور) به برخی دیگر از روستاهای شهر ‘ماگوندائو’ حمله کردند و 2 نفر دیگر را که از آنها به عنوان تروریست یاد شده است، بازداشت کردند.
بر اساس این گزارش، تحقیق از این 50 بنگالی دستگیر شده بهخ عنوان تروریست در مراکز پلیس منطقه ای همسو با قوانین میانمار در حال انجام است.
در حالی که روستاهای بسیاری در این منطقه از میانمار در آتش سوخته اند، برخی از روزنامه نگارانی که با هماهنگی دولت میانمار به این منطقه سفر کردند، شرایط موجود را بسیار بحرانی گزارش کرده اند.
شبکه خبر آسیا اعلام کرد: خانه های به آتش کشیده شده ای که در آنجا جز سگ های ولگرد و حیوانات مزرعه موجود چز دیگر یافت نمی شود، نتیجه خشونت هایی است که از روز 25 ماه اوت (سوم شهریور) که در میانمار از آن به عنوان ‘جمعه سیاه’ نیز یاد می شود، آغاز شد.
تشدید این حملات در منطقه ‘ماگوندائو’ در شمال استان راخین باعث شد این منطقه اکنون تحت امنیت کامل نیروهای نظامی میانمار قرار گیرد و از آن به عنوان ‘منطقه عملیاتی’ یاد شده و تنها افراد خاصی می توانند به این منطقه وارد شوند.
دولت میانمار در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته به تعداد انگشت شماری روزنامه نگار خارجی اجازه داد با ورود به منطقه بتوانند اطلاعات دست اولی از آنچه که رخ داده است، به دست آورند.
این حضور رسانه ای از جمله اقدامات نادری است که دولت میانمار نسبت به انجام آن اقدام کرده است.
این روزنامه نگاران هنگامی که به منطقه رسیدند با دود غلیظی مواجه شدند و تلاش کردند با عجله خود را از زمین های گل آلود به یک روستا که در حال سوختن بود، برسانند.
اگرچه دلیل برخی از این آتش سوزی ها که در آنها دهها خانه به آتش کشیده شد، مشخص نیست، اما روی دادن این حوادث نشان آوارگی بیشتر مسلمانان روهینگیایی است.
گزارش ها نشان می دهد که برخی از مردم آواره که در تلاش برای رساندن خود به مرزهای بنگلادش هستند، ناامید از کشوری که در آن زندگی کرده اند خاطره ای جز مرگ عزیزان و آوارگی را به خود به همراه نداشتند.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغماییانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید