خانه / دسته‌بندی نشده / نخستین جشنواره پیشگیری از سوانح و حوادث آغاز به کار کرد

نخستین جشنواره پیشگیری از سوانح و حوادث آغاز به کار کردبه گزارش خبرنگار سلامت، صدیقه اعتماد سعید روز شنبه در حاشیه برگزاری مراسم افتتاح نخستین جشنواره سوانح و حوادث در جمع خبرنگاران گفت: سوانح و حوادث یکی از مهمترین معضلات جامعه است که عامل اول مرگ افراد زیر 40 سال و دومین عامل مرگ کل ایرانیان در تمام سنین است.
وی افزود: حوادث اولین علت بار بیماری ها در کشور و دومین علت عمر از دست رفته ایرانیان است، در این حوزه با مشکلات زیادی به خصوص در حوزه مدیریتی مواجه هستیم. هدف از برگزاری نخستین جشنواره پیشگیری از حوادث و سوانح حساس کردن مسئولان اجرایی کشور و مسئولان حوزه صنعت خودرو و مسئولان نظام سلامت و کل آحاد جامعه است.
اعتماد سعید گفت: هدف کلی این است که مردم بدانند بروز حوادث، تقدیر افراد نیست بلکه این حوادث قابل پیشگیری هستند و اگر کسی در زیر سن 35 سالگی بر اثر تصادف یا به علت سلفی گرفتن با سیل دچار آسیب می شود، می تواند با اقدامات پیشگیرانه از بروز این حوادث جلوگیری کند و تا 73 سال امید به زندگی داشته باشد.
مدیر رادیو سلامت افزود: البته در حوزه تصادفات رانندگی با اقداماتی مانند اجباری کردن بستن کمربند ایمنی از سال 84، شاهد کاهش سالانه 3500 مرگ هستیم اما این کافی نیست و باید بدانیم که بسیاری از کشورهای موفق به دنبال رسیدن به هدف صفر شدن تعداد مرگ این نوع حوادث هستند.
وی گفت: نخستین جشنواره پیشگیری از سوانح و حوادث در دو بخش حوادث طبیعی و انسان ساز برگزار می شود، حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله است و حوادث انسان ساز نیز شامل دو بخش حوادث عمدی مانند خودکشی و دیگرکشی و حوادث غیر عمدی مانند حوادث ترافیکی و مسمومیت ها است.
اعتماد سعید افزود: از نظر قالب نیز این جشنواره در بخش های مختلف شنیداری، دیداری و مکتوب قالب های psa، فیچر، مینی فیچر، مستند گزارشی مکتوب، داستانک و اینفوگرافی برگزار می شود.
برگزیدگان این جشنواره در مراسم پایانی که 15 آذر ماه برگزار می شود، معرفی می شوند.
علاقه مندان به شرکت در این جشنواره می توانند آثار خود را در بخش دیداری و شنیداری و مکتوب تا 30 آبان به پست الکترونیکی دبیرخانه جشنواره به نشانی radiosalamat@irib.ir ارسال کنند.
اجتمام ** 3063 ** خبرنگار: افشین شاعری * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید