خانه / آموزشی / نخستین وزیر محجبه لبنان: تضادی بین اسلام و حضور اجتماعی زنان وجود ندارد

نخستین وزیر محجبه لبنان: تضادی بین اسلام و حضور اجتماعی زنان وجود نداردعزالدین در عین حال گفت که تندروها کاری کرده اند که رابطه بین مفاهیم اسلامی و حضور اجتماعی زنان متضاد جلوه کند از همین رو کار سختی پیش روی ارتقای جایگاه زنان در جوامع اسلامی وجود دارد.
او پزشک و عضو جنبش امل است و در انتخابات پارلمانی پیش رو نیز جزو لیست انتخاباتی این جنبش است. رویدادی که بسیاری آن را تحولی مثبت در ارتقای جایگاه سیاسی زنان شیعه در لبنان می دانند.
در ادامه متن کامل گفت و گو ایرنا با عزالدین که به مناسبت روز زن انجام شد، می آید:

*ایرنا: خانم دکتر عزالدین! شما به عنوان تنها وزیر زن کابینه لبنان و نخستین وزیر زن محجبه، وضعیت زنان در کشورتان را بویژه از نظر جایگاه حقوقی و اجتماعی چطور ارزیابی می کنید؟ آیا جایگاه زنان در لبنان ارتقا یافته است؟
**عزالدین: اول باید بگویم که وضعیت اجتماعی زنان در لبنان از نظر حضور در جامعه و بازار کار خیلی بهتر از وضعیت حقوقی و سیاسی آنهاست. زنان لبنانی تا حد بسیار زیادی در زندگی اجتماعی، علمی و عملی فعال هستند. در لبنان، تعداد زیادی پزشک، روزنامه نگار و فعال رسانه ای، مهندس، معلم، وکیل و حتی قاضی زن داریم. زن، تقریبا در همه زمینه های کار حضور دارد. اما باتوجه به حجم حضور آنان در مشاغل گوناگون جامعه، هنوز به مراکز تصمیم گیری در بخش های مختلف راه نیافته اند. اخیرا شاهد برخی پیشرفت های خاص در زمینه های امنیتی بوده ایم و برخی زنان با رسیدن به جایگاه فرماندهی، کفایت خود را به اثبات رسانده اند. اما مشکل بزرگ، در نمایندگی و حضور سیاسی باقی مانده است. با وجود اینکه لبنان در سال 1953 حق نامزدی و انتخاب را به زنان اعطا کرد و از نخستین کشورهایی بود که در جهان عرب این حق را به زنان داد، اما از آن روز تا کنون تعداد وزرای زن از هشت تن فراتر نرفته است و زنانی هم که به مجلس راه یافته اند فقط ده نفر بوده اند. این تعداد در طول این همه سال خیلی کم است. از این رو ما خواستار این بودیم که در قانون انتخاباتی جدید سهم ویژه ای برای زنان جهت نمایندگی مجلس در نظر گرفته شود که متاسفانه به این مورد توجهی نشد. این امر تلاش زنان لبنانی برای رسیدن به خواسته شان را می طلبد. به نظر من باید از کار تربیتی و از احزاب سیاسی شروع و کاری کنیم که زنان در داخل احزاب جایگاهشان تقویت شود، تا مقدمه ای برای ایفای نقش به عنوان نماینده مجلس و وزیر باشد.

*ایرنا: خانم وزیر، شما از تعداد اندک زنان در جایگاه های سیاسی در لبنان صحبت کردید، تفسیر شما از این موضوع چیست؟ آیا شما معتقدید که قانون انتخاباتی جدید می تواند سهمی در رسیدن تعداد بیشتری از زنان به کرسی نمایندگی در مجلس داشته باشد؟
**عزالدین: همانطور که ذکر کردم، دلیل اصلی، فرهنگی است. متاسفانه تا همین امروز، هیچ فرهنگی برای نامزدی و انتخاب زنان وجود ندارد. اصرار ما بر اختصاص سهم ویژه برای زنان، به دلیل این است که باور داریم قوانین، رفتار مردم را تغییر می دهد. سهم ویژه زنان، می تواند برخورد رای دهندگان را تغییر دهد و برای آنها نمایندگی زن را عادی نشان دهد تا بتواند آن را انتخاب کند. در اینجا همچنین نقش احزاب هم مهم است. احزاب باید کاری کنند تا زنان به جایگاه های تصمیم گیری در حزب برسند و این بخشی از برنامه انتخاباتی شان شود.
اما درباره قانون جدید انتخاباتی باید بگویم که ما به این قانون خوشبین هستیم، چرا که برای نخستین بار در تاریخ لبنان، انتخابات بر پایه الگوی نسبیت برگزار خواهد شد. نسبیت، ساز و کار عدالت در نمایندگی را در سطوح مختلف سیاسی و اجتماعی تامین می کند.

*ایرنا: خانم عزالدین! شما اخیرا از سوی جناب «نبیه بری» رئیس پارلمان و رهبر جنبش امل، به عنوان کاندیدای این حزب در انتخابات پارلمانی پیش رو مطرح شدید. آیا این خود به منزله حرکت احزاب برای بهبود جایگاه سیاسی زنان نیست؟
**عزالدین: نخست اینکه من افتخار می کنم که جناب نبیه بری ریاست مجلس و رهبر جنبش امل، این اعتماد را به من دارند و امیدوارم که شایسته انتخاب مردم و به اندازه انتظار آنها باشم. چیزی که مایلم به آن اشاره کنم، این است که جنبش امل تاکنون تنها حزبی بوده که به تعهد و وعده خود عمل کرده و به آن پایبند بوده است. ما در جنبش امل، بر سهم ویژه زنان تاکید می کنیم. وزارت من و حالا نامزدی ام برای مجلس این امر را تایید می کند که این موضوع فقط در حد یک دیدگاه نظری نیست، بلکه تمایل و رغبت به عملی کردن آن هم وجود دارد. اما به نسبت رقبایمان؛ امیدوارم که احزاب دیگر هم به وعده هایشان عمل کنند و تعداد بیشتری از زنان به مجلس راه پیدا کنند.

*ایرنا: اگر بخت با شما یاری کند، شما اولین زن از طائفه شیعه هستید که از بدو تاسیس مجلس در لبنان تاکنون به پارلمان راه یافته است. نظرتان چیست؟
**عزالدین: اولا من به مذهبم افتخار می کنم که بخش مهم و بزرگی از ساختار لبنان است. کرسی های نمایندگی در لبنان بر اساس طوایف و مذاهب تقسیم شده است. بنابراین در صورتی که موفق شوم و به مجلس راه یابم، یکی از کرسی های نمایندگی طایفه شیعی را به دست آورده ام. این مساله مایه افتخار است. در عین حال اما باید نماینده ای برای کل لبنانی ها و از همه طوایف باشم، چه زن و چه مرد.

*ایرنا: برنامه انتخاباتی شما چیست؟
**عزالدین: برنامه من، همان برنامه جنبش امل است که جناب بری اعلام کرده است. برنامه ای شامل ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و.. که طبیعتا بر حق لبنان در دفاع از خود در برابر دشمن اسرائیلی و از طریق سه گانه ملت، ارتش و مقاومت تاکید دارد، به خصوص در سایه تهدیدات اسرائیلی و چشم طمع آنان به ثروت نفتی لبنان.

*ایرنا: آیا شما پیشرفتی در وضعیت زن، در جهان عرب و جهان اسلام مشاهده می کنید؟ برخی ادعا می کنند که اسلام مانع اصلی حضور زن در جامعه است. نظر شما در این رابطه چیست؟
**عزالدین: نمی توان وضعیت زن را از اوضاع عمومی و صحنه جامعه جدا کرد. همانطور که روشن است جهان عرب و جهان اسلام در حالتی از انحطاط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به سر می برد. بنابراین طبیعی است که این واقعیت بر وضعیت زن نیز سایه بیفکند. این وضعیت، با ظهور حرکت های تکفیری بسیار بدتر شد. حرکت هایی که تصویر اسلام را به شکل عام و وضعیت زن را به شکل خاص تخریب کردند. تکفیری ها، زن را به عنوان یک کالا خرید و فروش کردند و چنین تصویری را ارائه دادند که به نظر من به زمان زیادی نیاز داریم تا آن را تغییر دهیم.
اما ادعای اینکه اسلام مانع از حضور زن در جامعه می شود؛ چنین ادعا و سخنی با مفاهیم اسلامی و تجربیات اسلام در تناقض است، به طور مشخص زمان رسول الله(ص) که زنان در عرصه های گوناگون زندگی و جامعه در سال های ابتدایی اسلام و با حمایت مبارک خود رسول خدا حاضر بودند.
همینطور نگاهی سریع و گذرا به برجسته ترین متفکرین معاصر در جهان اسلام، بر نقش زن در دین مبین اسلام تاکید دارد. همه ما از جایگاه والایی که امام خمینی(ره) از نظر تئوریک و عملی به زن داد، آگاه هستیم. این مساله تا حدی رسید که زن به قرآن تشبیه شد و ما از قدسیت جایگاه قرآن در اسلام خبر داریم. همچنین امام موسی صدر، همواره در اندیشه و عمل خود بر اهمیت نقش زن و مرکزیت او در پیشرفت جامعه و اصلاح آن تاکید داشت. به نظر من، تجربه زن در جمهوری اسلامی ایران، نشانه ای برای احترام اسلام به زن و جایگاه مهم و والای زنان در اسلام است.

*ایرنا: شما درباره جایگاه زن در ایران صحبت کردید. وضعیت زن ایرانی را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا به نظر شما این وضعیت می تواند نمونه و الگویی برای زنان مسلمان باشد تا وضعیت خود را بهبود ببخشند؟
**عزاالدین: قطعا، وضعیت زن ایرانی نمونه ای پراهمیت برای روشن کردن جایگاه زن در اسلام است. به باور من این نمونه ایرانی نقض کننده نمونه ای است که تکفیری ها در زمینه های مختلف به ویژه در موضوع زن از خود برجای گذاشتند.
ما می دانیم که جنگ های نرم که در عصر ما به راه افتاده است، در مساله زن بسیار برجسته است. جمهوری اسلامی ایران توانسته است که تجربه ای عملی برای مقابله با جنگ نرم دشمنان را ارائه کند. زن در ایران، در جایگاه های عالی تصمیم گیری سیاسی قرار دارد. ما می بینیم که زنان وزیر می شوند یا مشاور ریاست جمهوری و رهبری هستند و نمایندگان زن در مجلس حضور دارند. این را از یاد نبریم که زن ایرانی، جایگاهی قدرتمند در اجتماع خود دارد. این خود، عاملی اصلی و ضروری برای پیشرفت و توسعه وضعیت زن در هر جامعه ای است.
در حقیقت من به این جمع بندی رسیده ام که جمهوری اسلامی به پیشرفتی رسیده است که به شکل گسترده ای به پیشرفت زن وابسته است. به عبارتی دیگر، من معتقدم که یکی از مهم ترین شروط پیشرفت هر جامعه ای، احترام به زن و تقویت جایگاه اوست.

*ایرنا: ارزیابی شما از وضعیت روابط لبنان و ایران چیست؟
**عزالدین: روابط لبنان و ایران، رابطه ای قدیمی و تاریخی است. این روابط از طریق کمک هایی که جمهوری اسلامی ایران به لبنان کرد تا بتواند سرزمین خود را از اشغال اسرائیل خارج کند به اوج خود رسید و این اولین پیروزی عربی بر دشمن اسرائیلی بود. سپس جمهوری اسلامی آمادگی خود را برای تسلیح ارتش لبنان، کمک به حل مشکل برق و .. اعلام کرد. این واقعیت جایگاه ایران را نزد بسیاری از مردم لبنان تثبیت کرد. به نظرم سطح رسمی، مسئول تقویت روابط و ارتقای آن به جایگاهی بهتر است.

*ایرنا: شما وزیر مشاور در امور توسعه اداری هستید. آیا امکان همکاری در زمینه توسعه اداری بین دو کشور وجود دارد؟
**عزالدین: پیشتر دیداری با معاون امور توسعه اداری دولت ایران داشتم و درباره زمینه های همکاری و تبادل تجربیات گفت و گو کردیم. به نظر می رسد که بسیاری از پرونده ها و عناوین وجود دارد که می توان درباره آنان تبادل تجربیات داشته باشیم. امیدوارم که این بحث ها تا تعیین راهکارهای همکاری مشترک بین ما ادامه یابد.

*ایرنا: نگاه شما درباره روابط لبنان و سوریه چیست؟ آیا زمان آن نرسیده این روابط گسترش یابد؟
**عزالدین: حتما این موضوع باید از اولویت های لبنان باشد و جناب نبیه بری هم پیش قدم دعوت به ضرورت هماهنگی بین دولت های دو کشور شدند، چرا که مصلحت لبنان این را اقتضا می کند. سوریه تنها همسایه ما بوده و همانند درگاه ما به جهان عرب و گذرگاه ضروری کالاهای کشاورزی و صنعتی ماست. همینطور مساله آوارگان و پناهجویان سوری، تبدیل به یک معضل شده که تحمل آن خارج از توان لبنان است. از این رو هماهنگی میان دو کشور و در بالاترین سطح، جهت تامین منافع و مصالح، ضروری است.

*ایرنا: لبنان، شاهد ثبات امنیتی و سیاسی است آن هم در زمانی که منطقه دچار تنشی در حد اشتعال است. آیا شما ادامه این ثبات و آرامش را در آینده قابل دستیابی می دانید؟
**عزالدین: در واقع، لبنان موفق شد به یک ثبات امنیتی و سیاسی قابل قبول دست یابد. من معتقدم که تمام احزاب و گروه ها تمایل دارند تا این ثبات ادامه داشته باشد. همینطور، ترس و نگرانی کشورهای غربی از سرازیر شدن سیل پناهجویان سوری حاضر در لبنان به کشورهای آنان و در صورت بی ثبات شدن امنیت لبنان، باعث شده است که این کشورها برای حفظ ثبات لبنان و ادامه این وضعیت بکوشند.
خاورم**2054انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید