خانه / دسته‌بندی نشده / نگاهی به رویدادهای مهم روز شنبه افغانستان

نگاهی به رویدادهای مهم روز شنبه افغانستان** کشف محموله «اسید» برای ساخت مواد مخدر در «هرات»
فرمانده پلیس هرات مرکز استانی به همین نام در غرب افغانستان و هم مرز با ایران اعلام کرد که یک محموله اسید قاچاق را که برای ساخت مواد مخدر صنعتی کاربرد دارد را در این شهر شناسائی و توقیف کرده اند.براساس گزارش پلیس هرات این محموله از یک تریلی که از مرز اسلام قلعه وارد هرات شده بود کشف شده و در ارتباط با آن یک تبعه ایرانی و دو افغان دستگیر شده است.پلیس هرات گفته است که از این تریلی 50 هزار دلار پول نقد و حدود دو هزار لیتر اسید به ارزش 15 میلیون دلار کشف شد.

** داعش دو نفر را در «کنر» اعدام کرد
«عبدالغنی مصمم» سخنگوی استانداری کنر افغانستان روز شنبه اعلام کرد که گروه داعش در شهرستان «مانوگی» د نفر را دستگیر و اعدام کرده اند.مصمم گفت که داعش این افراد را به جرم جاسوسی برای دولت افغانستان اعدام کرد.

**کمک دو میلیون دلاری استرالیا به افغانستان در بخش کشاورزی
«مالکو لم لیجت» مسئول کمک های سفارت استرالیا در کابل ، تفاهم نامه ای را با معاون وزارت کشاورزی و دامداری افغانستان امضا کرد که بر اساس آن استرالیا متعهد به کمک 2 میلیون دلار به بخش کشاورزی افغانستان شد.وی در مراسم امضای این تفاهم نامه گفت که این پول به وزارت کشاورزی کمک می شود تا در استان های «بلخ» ، «سرپل» ، «جوزجان» ، «فاریاب»، «بغلان» و «سمنگان» برای مقابله با خشکسالی مصرف شود. وزارت کشاورزی افغانستان در طرحی جدید تصمیم گرفته تا در مناطق کم آب این کشور 20 میلیون دلار برای رفع کم آبی مصرف کند.

**بازداشت 5 مبلغ داعشی در «غور»
«محمد اقبال نظامی» سخنگوی پلیس استان غور افغانستان اعلام کرد که پنج تن از مبلغان گروه تروریستی داعش را که در حال تصویر برداری از برخی مناطق این استان بودند، دستگیر کردند.نظامی افزود: این مبلغان داعش روز گذشته در شهرستان «لعل و سرجنگل» شناسائی و دستگیر شدند.نظامی گفته است که افراد بازداشت شده شهروندان قندهار هستند که برای این گروه تروریستی کار می کنند و در شهرستان های «چهارسده» ، «دولتیار» و «لعل و سرجنگل» فعالیت کرده اند.

** طرح بازنشستگی افسران ارتش افغانستان و هدف آمریکا
«عبدالولی نیازی» نماینده مجلس افغانستان اعلام کرد که پیشنهاد آمریکا برای بازنشسته کردن هزاران افسر ارتش ترس از افسران خلق و پرچم است که آمریکائی ها فکر می کنند آن ها طرفدار روسیه هستند.وی تأکید کرد که آمریکائی ها مجاهدین را نیز از خود نمی دانند و به همین دلیل از دولت افغانستان خواسته اند که افسران سابق ارتش را بازنشسته کند.نیازی تأکید کرد که با بازنشسته شدن هزاران افسر ارتش، مشکلات جدی در صفوف نیروهای ارتش بوجود می آید و مجلس باید از اجرای این طرح جلوگیری کند.

**مسدود بودن مرز تورخم برای دومین روز پس از انفجار
منابع خبری افغانستان روز شنبه اعلام کرد که گذرگاه تورخم در مرز مشترک افغانستان و پاکستان پس از انفجار روز جمعه برای دومین روز پی در پی از سمت پاکستان بسته است.«عطاالله خوگیانی» نیز تائید کرد که مرز مسدود است و صدها تن در دو طرف مرز مانده اند و شب را در فضای باز می گذرانند.
آساق*291*1104**1663**انتشار دهنده: خسرو حسینیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید