خانه / دسته‌بندی نشده / نگاهی به چند رویداد خبری روز سه شنبه افغانستان

نگاهی به چند رویداد خبری روز سه شنبه افغانستان** انفجار بمب مغناطیسی در کابل
«نجیب دانش» سخنگوی وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که صبح امروز بمب مغناطیسی جاسازی شده در یک خودرو در منطقه «بینی حصار» در منطقه «هشتم» شهر کابل منفجر شد که در این حادثه یک تن کشته شد.
دولت افغانستان گروه طالبان را مسئول این بمب گذاری معرفی کرد اما گروه طالبان تاکنون در این باره اظهار نظر نکرده است.

** سقوط شهرستان «شیبکو» استان «فراه» بدست طالبان
«جمیله امینی» رئیس شورای استانی فراه در غرب افغانستان اعلام کرد که گروه طالبان شهرستان شیبکوه در این استان را تصرف کرده اند و دلیل این رخداد را بی توجهی پلیس دانست .وی افزود که چند روز پیش خبر آماده شدن طالبان برای حمله به این شهرستان در دست نیروهای امنیتی قرار گرفت اما آنها به این گزارش ها توجه نکردند.
«اقبال باهر» سخنگوی پلیس فراه گفته است که طالبان یکبار این شهرستان را تصرف کرده بود اما نیروهای پلیس دوباره شهرستان شیبکوه را از طالبان پس گرفت.

**عضویت افغانستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در باره عضویت افغانستان در شورای حقوق بشر این سازمان با 130 رای موافق موافقت کرد و عضویت این کشور را برای سال های 2018 تا 2020 تائید کرد.«محمود صیقل» نماینده افغانستان در سازمان ملل متحد در صفحه اجتماعی خود عضویت این کشور را به مردم افغانستان تبریک گفته است.
کشورهای استرالیا، آنگولا، افغانستان، اسپانیا، قطر، جمهوری دموکراتیک کنگو، مکزیک، نپال، نیجریه، پاکستان، پرو، سنگال، اوکراین و شیلی کشورهایی اند که پس از رای گیری در مجمع عمومی سازمان ملل توانسته اند عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را به دست آورند.مدت اعتبار عضویت این کشورها در شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل سه سال خواهد بود.

**نخست وزیر هند از رئیس جمهوری افغانستان برای سفر به هند دعوت کرد
«واجیت دووال» مشاور امنیت ملی هند با سفر به کابل دعوت نامه نخست وزیر هند از اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان را تقدیم کرد و از وی خواست که به هند سفر کند و این دعوت از طرف رئیس جمهوری افغانستان پذیرفته شد.وی در این سفر با مقامات بلند پایه افغانستان دیدار و در رابطه به همکاری های منطقه ای و مبارزه با ترویسم بحث و تبادل نظر کرد.

** حمله تروریستی به مرکز پلیس پکتیا با هلاکت تمام مهاجمان پایان یافت
حوالی ساعت 9:40 صبح امروز گروهی از تروریست ها به مرکز فرماندهی پلیس استان پکتیا حمله کردند و وارد ساختمان اصلی شدند که این حمله دقایقی قبل با کشته شدن آخرین فرد مهاجم به پایان رسید.مهاجمان نخست با انفجار دو خودرو بمب گذاری شده از لایه های حفاظتی ورودی گذشتند بعد از آن 5 مهاجم دیگر با استفاده از این فرصت خود را به داخل ساختمان فرماندهی رساندند.نیروهای پلیس ملی و نیروهای ویژه به سرعت محل را محاصره و با مهاجمان درگیر شدند و این تبادل آتش تا کشته شدن آخرین تروریست ادامه داشت.در این حمله توریالی عبدیانی فرمانده پلیس استان پکتیا کشته شد و شمار دیگری از نیروهای پلیس نیز جان باختند یا زخمی شدند که هنوز ازتعداد آنها گزارشی در دست نیست .

**حمله هم زمان طالبان در سه استان ننگرهار ، غزنی و وردک
امروز همچنین اعضای شورای استان ننگرهار اعلام کردند که گروه طالبان به شهرستان خوگیانی در این استان حمله کرده اند .به گفته آنها مردم در برای دفع حمله تروریست ها وارد عمل شده و با افراد مسلح درگیر شده اند .دیگر منابع خبری نیز گزارش داده اند که امروز به مرکز فرمانداری شهرستان های شولگره و اندر در استان غزنی و فرمانداری شهرستان چغتو در استان وردک با خودرو بمب گذار شده حمله شد که هنوز گزارش دقیقی از جزئیات این حملات در دست نیست.

** ابراز خشنودی رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان از راهبرد اروپا در قبال این کشور
عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان از راهبرد اتخاذ شده از سوی اتحادیه اروپا در قبال کشورش ابراز خشنودی کرد و با ارزیابی مثبت از آن این رویکرد را به نفع امنیت منطقه دانست .او همچنین از اشتیاق دولتش برای گسترش و تعمیق روابط با اتحادیه اروپا سخن گفته است و خواستار همکاری بیشتر آمریکا برای ارتقا توان و ظرفیت نیروهای ویژه افغانستان شد.

آساق*291*1104 **1663**انتشار دهندهک خسرو حسینیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید