خانه / دسته‌بندی نشده / هراس آمریکا از مرکز بشردوستانه روسیه در صربستان

هراس آمریکا از مرکز بشردوستانه روسیه در صربستانبه گزارش ایرنا، مقامات آمریکایی به دنبال درخواست مسکو برای ارائه وضعیت’دیپلماتیک’ به مرکز بشر دوستانه روسیه در جنوب صربستان که صرفا برای کمک به این کشور در مواقع بلایای طبیعی مانند، زلزله، سیل و آتش سوزی می باشد از مقامات بلگراد خواسته اند که این مرکز تعطیل شود.
رسانه های خبری صربستان در گزارش هایی درخواست مقامات آمریکا برای تعطیل کردن مرکز بشر دوستانه روسیه در صربستان را ترس از فعالیت های جاسوسی روسیه در صربستان توصیف کردند.
برای از بین بردن هرگونه نگرانی و شکر و تردید، از سفیر سفارت آمریکا در بلگراد دعوت شده که از مرکز بشر دوستانه روسیه و صربستان در شهر نیش بازدید و از شرایط فعالیت این مرکز از نزدیک آشنا شود. هر چند که سفیر آمریکا برای بازدید از این مرکز دعوت شده ولی این سفارت دو نماینده دیپلماتیک را به این محل فرستاده است.
مرکز بشر دوستانه روسیه و صربستان در شهر نیش واقع در جنوب صربستان اخیرا پنجمین سالگرد تاسیس خود را طی مراسمی جشن گرفت.
وزارت موقعیت های اضطراری روسیه با اداره موقعیت های اضطراری وزارت کشور صربستان در سال 2012 میلادی مرکز بشر دوستانه ای را در شهر نیش واقع در 250 کیلومتری جنوب پایتخت صربستان برای کمک در شرایط اضطراری مانند؛ سیل های بزرگ، آتش سوزی و بیشتر برای نجات مردم و اموال آنان تاسیس کرد.
خاطر نشان می شود که در زمان بروز سیل بزرگ در منطقه اوبرنوواتس در حومه شهر بلگراد حدود 3 سال پیش مرکز بشر دوستانه روسیه و صربستان جان بیش از 2 هزار نفر را نجات داد.
همچنین روزنامه های چاپ بلگراد گزارش دادند که در 31 اوت سال جاری میلادی یک بالگرد MI 8 که برای نجات مردم در مواقع بلایای طبیعی مورد استفاده قرار گرفته بود و در فرودگاه کنستانتین بزرگ در شهر نیش قرار داشت، پس از مهار کردن آتش سوزی اخیر در غرب و جنوب صربستان به فدراسیون روسیه برگردانده شد.
مقامات روسیه از صربستان درخواست کرده بودند که بخاطرسرعت بخشیدن به فعالیت های مرکز بشر دوستانه در هنگام وضعیت اضطراری مانند؛ آتش سوزی و سیل و همچنین اجتناب از مراحل گمرکی به این مرکز ‘وضعیت دیپلماتیک’ داده شود تا اینکه به اینصورت از پرداخت هزینه برای تجهیزات کمک های بشردوستانه جلوگیری شود.
مرکز بشردوستانه روسیه و صربستان متشکل از 5 تا 10 متخصص و کارشناس دائمی است. فعالیت این متخصصین آموزش به همتاهای صرب است و در عین حال در مواقع آتش سوزی برنامه های لازم جهت تامین آب مورد نیاز برای مهار کردن آتش را برنامه ریزی می کنند.
نگرانی آمریکایی ها از وجود مرکز بشر دوستانه روسیه در صربستان در حالیست که پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با 4 هزار و 600 سرباز مسلح در پایگاه باندستیل در کوزوو مستقر هستند.
کوزوو در سال 2008 میلادی بطور یکجانبه از صربستان اعلام استقلال کرد. صربستان، کوزوو را استان جنوبی خود می داند و استقلال آن را قبول ندارد.
نیروهای ناتو در سال 1999 میلادی به مدت 78روز صربستان را بمباران کردند که در این بمباران از بمب های خوشه ای و بمب های با اورانیوم ضعیف استفاده شده است.
با توجه به اینکه عضویت صربستان در اتحادیه اروپا از اولویت های این کشور به شمار می رود، لذا بطور مرتب از طرف بروکسل و یا واشنگتن زیر فشارهای سیاسی قرار دارد و به همین دلیل است که از صربستان بارها خواسته شده که به کشورهایی که روسیه را بخاطر مساله اوکراین تحریم کرده اند، ملحق شود. این درخواست از طرف بلگراد شدیدا رد شده است.
اروپام**436**1590
انتشاردهنده: محمد حسن دوستارگانانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید