خانه / آموزشی / چین خواستار برگزاری نشست سران کره شمالی و آمریکا شد

چین خواستار برگزاری نشست سران کره شمالی و آمریکا شدبه گزارش ایرنا ‘ لوکانگ’ امروز جمعه در جمع خبرنگاران در پکن، پیونگ یانگ و واشنگتن را به برگزاری مذاکرات مستقیم تشویق کرد و افزود: چین نقشی سازنده در شروع دوباره گفت‌وگوها پس از لغو این مذاکرات از سوی آمریکا ایفا می کند.
او با اشاره به اینکه این نشست فرصتی مناسبی برای خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره فراهم می کند اظهار امیدواری کرد کرد دو کره و آمریکا پیشرفت‌های مثبت اخیر را مورد توجه قرار داده و به تعهد خود نسبت به خلع سلاح هسته‌ای از شبه جزیره کره پایبند بمانند.
رئیس جمهوری آمریکا شب گذشته در نامه ای خطاب به رهبر کره شمالی از لغو دیدار برنامه ریزی شده دو طرف در ماه آینده میلادی خبر داد.
ترامپ که پس از ماه ها برنامه ریزی قرار بود دوازدهم ماه آینده میلادی (22 خرداد ماه) در سنگاپور با «اون» دیدار کند، در این نامه دلیل لغو این ملاقات را ‘عصبانیت عظیم و خصومت آشکار’ در پیام اخیر رهبر کره شمالی عنوان کرده و نوشت: اکنون زمان مناسبی برای این دیدار نیست.
رئیس جمهوری آمریکا لغو این دیدار را ‘به نفع دو طرف اما به ضرر جهان’ توصیف کرده و با لحن تهدید آمیز افزود: شما از توانمندی های هسته ای خود می گویید، اما (توانایی های هسته ای) ما به قدری بزرگ و قدرتمند است که از خدا می خواهم هرگز مجبور به استفاده از آن نشویم.
ترامپ در عین حال با ابراز امیدواری برای دیدار با رهبر کره شمالی در آینده، با ‘گروگان’ خواندن زندانیان آمریکایی در کره شمالی از آزادی آن ها توسط پیونگ یانگ تقدیر کرد.
ترامپ در پایان با ادبیاتی خارج از عرف دیپلماتیک از رهبر کره شمالی خواست در صورتی که نظرش در این باره تغییر کرد به صورت ‘تلفنی یا مکتوب’ به او اطلاع دهد.
لغو این دیدار از سوی ترامپ در حالی است که او تنها 10 روز پیش تاریخ این ملاقات و محل آن را اعلام کرده بود.
«چوی سون هویی» معاون وزیر خارجه کره شمالی نیز با انتشار بیانیه ای، مایک پنس معاون ترامپ را «آلت دست سیاسی» توصیف و اعلام کرد که برگزاری نشست سران دو کشور «به رفتار و تصمیم آمریکا در برابر کره شمالی» بستگی دارد.
کره شمالی همچنین روز گذشته اعلام کرد سایت اتمی ‘پیونگه ری’ را طبق وعده از پیش داده شده به طور کامل نابود کرده است.
**آساق**1904**انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید