خانه / دسته‌بندی نشده / یلدریم: نشست سه جانبه ترکیه، ایران و عراق در خصوص همه پرسی اقلیم کردستان برگزار می شود

یلدریم: نشست سه جانبه ترکیه، ایران و عراق در خصوص همه پرسی اقلیم کردستان برگزار می شودبه گزارش ایرنا، یلدریم پس از تماس تلفنی با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران در مصاحبه با خبرنگاران گفت: ترکیه در موضوع همه پرسی اقلیم کردستان عراق همکاری نزدیکی با ایران و عراق دارد و به همکاری با این دو کشور در این زمینه ادامه خواهد داد.
وی از تداوم همکاری نزدیک با تهران و بغداد در خصوص اقلیم کردستان عراق خبر داد و بیان کرد: اقداماتی که منجر به تجزیه منطقه، تغییر مرزها و ایجاد دولت های ساختگی شود، آرامش و امنیت منطقه را تهدید می کند.
وی افزود: کردها، ترکمن ها، اعراب و سایر قومیت های ساکن ایران، عراق و ترکیه مساله ما نیست بلکه مقابله با روشی است که با لجبازی و به رغم مخالفت جهانی اصرار به برگزاری این همه پرسی داشت و این اشتباه را مرتکب شد و مسئولیت های ناشی از نتایج آن نیز برعهده آنها خواهد بود.
وی در خصوص اعمال تحریم علیه اقلیم کردستان عراق نیز بیان کرد: گام های عملی در این زمینه آغاز شده و وزارت امور خارجه ترکیه بیانیه ای مبنی بر جلوگیری از بازگشت نماینده اقلیم کردستان عراق به دفتر ترکیه صادر کرده است.
نخست وزیر ترکیه اضافه کرد: در گفت و گو با حیدر العبادی نخست وزیر عراق نیز اعلام کردیم که همزمان با واگذاری مرزها و فرودگاه ها به دولت مرکزی در چارچوب تصمیم مجلس این کشور، ترکیه نیز تمام روابط اقتصادی، تجاری و دیپلماتیک خود با عراق را با دولت مرکزی اجرا خواهد کرد.
یلدریم با اشاره به سفر اردوغان به تهران در روز چهارشنبه هفته آینده گفت: در گفت و گوی امروز با معاون اول رئیس جمهوری ایران در مورد این سفر و نیز در خصوص وضعیت جاری و پیامدهای همه پرسی اقلیم کردستان عراق و اقدامات لازم ترکیه و ایران مذاکره کردیم.
وی همچنین موضع ایران در خصوص همه پرسی اقلیم کردستان عراق با موضع ترکیه را مشابه خواند.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخریانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید